Ekologiczne trendy w aranżacji wnętrz

Ekologiczne trendy w aranżacji wnętrz

Kolory ziemi od zawsze gościły we wnętrzach. Zdaje się jednak, że obecnie wracają na salony. Do woli możemy przebierać w złamanych bielach, piaskowych beżach i oliwkowo-szarych brązach. Taka paleta barw stanowi bezpieczne tło dla mebli i dodatków, niejednokrotnie podkreślając i wydobywając z nich naturalnie piękny kolor.

Neutralna kolorystyka jest ponadczasowa i dlatego chętnie jest stosowana w aranżacji wnętrz, w tym przede wszystkim na ścianach. Ekologiczny trend w aranżacji wnętrz jest coraz bardziej widoczny. Modne są kolory ziemi, do głosu dochodzą również naturalne materiały. Do takich należy płótno firmy Minka, którym możemy ozdobić nasze ściany.

Naturalna aranżacja ścian

Tradycja zdobienia ścian praktykowana była już w starożytności. Wtedy jednak na malowidła ścienne w swoim domu pozwolić sobie mogli tylko najbogatsi. Dopiero w XIX wieku technika zdobienia ścian w prywatnych posiadłościach została spopularyzowana. To wtedy najwybitniejszy twórca malowideł ściennych P. Puvis de Chavannes zaczął malować obrazy farbami olejnymi na płótnie, a następnie przyklejać płótno do ściany. Stłumione barwy jego obrazów znakomicie imitowały wrażenie, jakie wywołuje fresk. Nic więc dziwnego, że każdy chciał mieć takie dzieło na swojej ścianie.

Dziś, taki efekt osiągnąć możemy szybciej, łatwiej i z pewnością mniejszym nakładem finansowym. Za element dekoracyjny ściany może posłużyć nam przyklejone do niej płótno z grubym splotem, wykonane ze stuprocentowej bawełny w kolorze naturalnym lub zadrukowane eko technologią lateksową z dowolnym wzorem.

Wybór  kolorów i motywów płócien jest szeroki, od modnego w ostatnim czasie intensywnego w barwach stylu glamour, stonowanego stylu rustykalnego, po delikatne pastele idealnie komponujące się ze stylem shabby chic. Płótno w naturalnym kolorze możemy samodzielnie pomalować farbami , nadając mu niepowtarzalny charakter, mówi Dorota Kucharczyk z firmy Minka, producenta ekologicznych dekoracji ściennych.

Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, dekorowanie ścian tkaniną ma także wymiar praktyczny. Płótno umieszczone na ścianie, ale także na suficie wpływa na poprawę akustyki w pomieszczeniu.

Naturalne płótno ścienne jest cięższe od tapet papierowych i dlatego do jego przyklejenia stosuje się kleje do tapet ciężkich, dodaje Kucharczyk.

Naturalne kolory na ścianie

Barwy ziemi dodają wnętrzu szlachetności i elegancji. Decydując się na określony kolor tkaniny na ścianie trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że ciemna kolorystyka optycznie zmniejszy pomieszczenie. Nie powinno się jej zatem stosować na całej powierzchni, zwłaszcza w małych pokojach. Jasne, naturalne barwy płótna nadadzą natomiast pomieszczeniu lekkości i przestrzeni, a oryginalna faktura tkaniny ciekawie urozmaici wnętrze.

źródło i zdjęcie: Minka