Jak dobrze zaplanować remont domu?
Wiosna to znakomity czas na wykonanie niezbędnych prac porządkowo-remontowych. Jeśli planujesz tylko porządki czy drobną pracę remontową, jak np. malowanie pokoju dziecka, do działania możesz przystąpić z marszu. Jeśli jednak chcesz wykonać większą robotę budowlaną jak malowanie wszystkich pomieszczeń domu czy termomodernizację, warto wszystko dobrze zaplanować. Przełom zimy i wiosny to najdogodniejszy okres, aby ustalić termin z solidną ekipą budowlaną, później może pojawić się problem z dograniem czasu ze względu na rozpoczęcie sezonu remontowego. Przedwiośnie to także najlepszy czas, by zakupić materiały budowlane w atrakcyjnej zimowej cenie.
Zaplanuj remont domu z głową!
Jedną z najważniejszych kwestii przed przystąpieniem do remontu jest określenie jego zakresu. Wielu nawet doświadczonych wykonawców często pomija ten etap, następnie musi "improwizować", co prowadzi do bałaganu, wydłużenia prac, a często niepotrzebnie zwiększa również koszty. Typowy remont domowego gniazda związany jest z takimi pracami jak: malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty i/lub glazury, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg, itd. Należy dokładnie przemyśleć, jakie prace remontowe chcemy wykonać i określić ich kolejność. Ma to kluczowe znaczenie przy większych remontach, takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian czy popularna termomodernizacja. Przed każdym remontem warto więc zrobić na własny użytek harmonogram prac, który je systematyzuje i zapewnia ich zakończenie w terminie. Przygotowując grafik remontu domu lub mieszkania warto mieć na uwadze, aby na jego początku były umieszczane prace wymagające więcej czasu. Istotna jest również kolejność prac. Na przykład cyklinowanie podłóg wykonujemy przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian.
Ilość i jakość materiałów budowlanych
Jedną z podstawowych czynności w trakcie przygotowywania się do remontu domu czy mieszkania jest dokładne obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace. Na pomiary zwracamy uwagę zawsze, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości izolatora do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia mogą powodować chaos podczas prac remontowych. Pomocne natomiast mogą się okazać e-narzędzia dostępne zazwyczaj na stronach producentów, tak jak w przypadku termomodernizacji na stronie www.termoorganika.pl znajduje się, np. kalkulator współczynnika U przegrody czy też wizualizer ułatwiający wybór koloru elewacji. Warto również dokładnie sprawdzić czy na rynku są dostępne nowości, które mogą ułatwić wykonanie prac remontowych, np. wybierając materiał do ocieplenia często okazuje się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór kompletnego systemu ociepleń od jednego producenta.
Przede wszystkim należy pamiętać, że ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Oprócz płyt styropianowych, do jego wykonania potrzebujemy niezbędnych materiałów takich jak: kleje, tynki, grunty, siatki oraz farby , tłumaczy Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. Najlepiej, jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojącej.
Warto pamiętać, aby kupując materiały budowlane wybierać produkty markowe, które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy materiał budowlany, który chcemy kupić posiada wyżej wymienione certyfikaty.
Remontujemy sami czy z fachowcami?
Mamy pełny harmonogram, ustalony zakres prac oraz wybrane materiały. Musimy podjąć strategiczną decyzję, czy remont przeprowadzamy we własnym zakresie, czy skorzystamy z ekipy remontowej. Mimo, że niektórzy z nas mają wolny czas i są pełni zapału, to lepiej by pewne rodzaje prac, szczególnie te wymagające wiedzy oraz doświadczenia, powierzać profesjonalistom. Jak ich znaleźć?
Na najlepszych trafimy z polecenia członków rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, możemy skorzystać z ogłoszeń w prasie oraz na branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy zawsze żądajmy od niej referencji, które następnie koniecznie należy sprawdzić i pamiętajmy o dokładnym sformułowaniu umowy!
źródło i zdjęcie: Termo Organika