Sposób na czystą szybę w kominku

Sposób na czystą szybę w kominku

Coraz chłodniejsze wieczory to ewidentna oznaka zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. Niebawem rozpoczniemy zatem sezon palenia w kominku. Relaks, odprężenie, przyjemna atmosfera… i jednocześnie problem w postaci brudnej szyby, którą przed każdym ponownym rozpaleniem musimy czyścić - znają to wszyscy posiadacze kominków. Co zatem zrobić, by w tym roku uniknąć tego typu niedogodności?

Własny kominek to bez wątpienia fantastyczna sprawa. Co więcej, możliwość jego montażu to dla wielu osób jeden z argumentów przemawiających za wyborem domu, a nie mieszkania. Łatwo sobie bowiem wyobrazić te wszystkie chłodne jesienne i zimowe wieczory, które uprzyjemnia nam trzask palącego się drewna oraz ciepło rozlewające się po całym pomieszczeniu. A my z kubkiem herbaty delektujemy się tą wspaniałą atmosferą…

Problem na ogół pojawia się jednak już na drugi dzień. Zna go niemal każdy właściciel kominka. Mowa rzecz jasna o brudnej szybie, którą przed ponownym rozpaleniem trzeba dokładnie wyczyścić.

Przyczyną takiego stanu rzeczy w większości wypadków jest niedrożny ciąg kominowy. Spaliny, zamiast wydostawać się na zewnątrz, częściowo osadzają się na drzwiczkach w postaci sadzy. A im dłużej zwlekamy z jej usunięciem, tym trudniej później tego dokonać, mówi Karol Matejczuk z firmy Polmar. Konie

czność zakupu specjalistycznych preparatów, brudne ręce oraz poświęcony czas - to wszystko może wręcz po pewnym czasie zniechęcać do korzystania z kominka. Jeszcze przed nadejściem jesieni warto więc pomyśleć o rozwiązaniu, które wyeliminuje zarówno źródło problemu, jak i jego konsekwencje.

Tu z pomocą może przyjść regulator ciągu kominowego, który uniezależnia proces spalania od zewnętrznych warunków atmosferycznych, wyjaśnia przedstawiciel firmy Polmar, producenta regulatorów Smartflow. Odpowiedni przepływ powietrza sprawia, że komin nagrzewa się równomiernie na całej swojej długości. Co więcej, wyeliminowany również zostaje efekt cofania się spalin i osadzania się ich na szybie.

Czyste drzwiczki w kominku to jednak nie wszystko. Regulator bowiem poprawiając ciąg w istotny sposób podnosi również efektywność spalania, co pozwala na istotne zmniejszenie ilości zużywanego opału.

Jak pokazały liczne badania, w przypadku palenia drewnem oszczędności wynikające z montażu urządzenia sięgają nawet ponad 40%. W praktyce więc jego zakup zwraca się już po pierwszym sezonie. Co ważne, konstrukcja regulatora Smartflow sprawia, że znajduje on zastosowanie także przy standardowych przewodach kominowych połączonych z kotłami grzewczymi, zwiększającym tym samym sprawność całej instalacji grzewczej.

Mamy więc w tym wypadku do czynienia z uniwersalnym rozwiązaniem, które nie tylko pozwala wyeliminować problem brudnej szyby kominkowej, ale i zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego do ogrzania naszego domu, mówi ekspert firmy Polmar.

źródło: Polmar
zdjęcie: Fotolia