Jak radzić sobie z alergenami i zanieczyszczeniami w domu?
W maju kończy się pylenie brzozy, a rozpoczyna sezon dębów, buków i drzew iglastych (sosen, świerków). Występowaniu reakcji alergicznych w tym miesiącu sprzyjają też rośliny zielone - trawy, pokrzywy czy szczaw. Dodatkowo jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień, pogarsza się przez rosnący poziom zanieczyszczeń (m.in. spaliny, kurz, biały smog). Wszystko to nie tylko utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, ale też w najgorszym razie może prowadzić do groźnych chorób układu oddechowego, jak np. astma. Jak zatem zadbać o jakość powietrza we własnych czterech kątach?
Jak oczyścić powietrze w domu?
Wentylacja grawitacyjna (naturalna), która występuje w większości naszych domów, w pełni zależy od warunków atmosferycznych i jakości powietrza na zewnątrz, przez co jest mało wydajna i nie zapewnia dobrego mikroklimatu we wnętrzu. Warto pamiętać, że powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest zawsze kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Nic więc dziwnego, że w naszych mieszkaniach unoszą się różnego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby, cząsteczki kurzu i oczywiście alergeny. Każdy z nich może wywołać alergię, której objawy są prawie zawsze takie same - wodnisty katar, duszności, wysypka, łzawienie oczu i gorsze samopoczucie. Wybawieniem dla alergików mogą okazać się domowe oczyszczacze powietrza, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i poprawią jakość powietrza w domu.
Mechanizm "wyłapywania" zanieczyszczeń w pomieszczeniu przez oczyszczacze jest bardzo prosty. Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do środka, gdzie zostaje poddane oczyszczaniu za pomocą filtrów, by następnie wrócić do pomieszczenia już wolne od alergenów i innych pyłów. Oczyszczone powietrze jest bezzapachowe, ponieważ w trakcie filtracji wszystkie nieprzyjemne wonie zostają zneutralizowane. Wbudowany w środku jonizator uwalnia jony ujemne i dodatnie, eliminuje nieprzyjemne zapachy, kurz, dym i pyłki, zapewniając świeże i zdrowe powietrze w pomieszczeniu, wyjaśnia Dawid Kozyra, dyrektor firmy CentroClima, specjalizującej się w montażach klimatyzacji i wentylacji. Oczyszczacze cały czas monitorują jakość powietrza i sygnalizują wysoki stopień zanieczyszczenia, samodzielnie rozpoczynając proces oczyszczania. Ich praca przebiega bezszelestnie, dlatego bez obaw możemy postawić je w sypialni czy dziecięcym pokoju na dzień i noc. Jedyne, co możemy odczuć, to subtelne ruchy powietrza, które zostaje wprawione w wir, aby skuteczniej i szybciej zasysać krążące w pomieszczeniu pyłki.
Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz?
Na rynku znajdziemy szeroki wybór oczyszczaczy o różnych parametrach i funkcjach. Takie zróżnicowanie przekłada się na dosyć spore widełki cenowe - najtańsze oczyszczacze możemy nabyć już za 700 zł, podczas gdy za najdroższe trzeba zapłacić nawet ok. 10 tys. zł. Przy wyborze urządzenia koniecznie zwróćmy uwagę na obsługiwaną powierzchnię pomieszczenia i porównajmy ją z metrażem naszego domu lub pokoju. Warto też wziąć pod uwagę funkcje dodatkowe jak chociażby nawilżanie powietrza. Przy zakupie upewnijmy się, czy upatrzony model usunie z naszego otoczenia pyłki drzew i roślin. Niektóre oczyszczacze eliminują bowiem kurz i bakterie, a przez nieskomplikowany system filtrowania nie poradzą sobie już z alergenami. Kupując oczyszczacz, nie musimy natomiast martwić się o skomplikowany montaż czy duże koszty eksploatacji.
Oczyszczacze o niewielkich gabarytach to dobry wybór do domu, ponieważ są przenośne i znacznie tańsze niż np. instalacja klimatyzacji. Urządzenia tego typu ważą do kilkunastu kilogramów. Możemy więc bez trudu przestawiać je w inne miejsce w domu czy zabrać ze sobą na weekendowy wyjazd lub urlop. Warto też nadmienić, że stylowo prezentują się we wnętrzu. Są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i designerskich, mówi Kozyra. Podczas eksploatacji urządzeń, trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów, którą zwykle przeprowadza się raz na kilka lat. Dlaczego jest to tak istotne? Zebrane pyłki, pleśnie, sierść, bakterie, alergeny i inne cząstki kumulują się właśnie w filtrach. Dokładne zalecenia zależą od konkretnego modelu oczyszczacza i najlepiej sprawdzić je w ulotce danego producenta.
Oczyszczacze pomogą zwłaszcza alergikom, astmatykom i osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry. Zalety tych urządzeń docenią również osoby chcące oczyścić powietrze, zwłaszcza zimą, gdy stężenie smogu przybiera na sile. Z ich pomocą urządzeń możemy stworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzu domu, a nawet biura.
źródło: CentroClima
i zdjęcie: Depositphotos