Zabezpieczanie tarasu przd zimą

Zabezpieczanie tarasu przd zimą

Drewniane tarasy, aby zachowały swoje piękno, powinny być olejowana dwa razy do roku. Kluczowym czynnikiem dla odpowiedniego zabezpieczenia drewna tarasu na zimę jest pogoda. Na te zabiegi warto jest wybrać suchy dzień, w czasie którego nie będzie wiał silny wiatr.  Przed przystąpieniami do pracy, warto poświecić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie podłoża. O czym jeszcze warto wiedzieć i jaki produkt wybrać?

Początek jesieni to dobry czas na zabezpieczenie tarasu przed zimą. V33 Polska do tego celu proponuje Olej do Tarasów, który chroni, ożywia i upiększa drewno, ale szczególnie nadaje się do wymagającego klimatu nadmorskiego.

Produkt V33 Polska jest wykonany na bazie oleju lnianego z dodatkiem żywic alkidowych. Wyjątkowo uniwersalny produkt sprawdzi się na różnych gatunkach drewna: tekowym, egzotycznym, jak również na gatunkach europejskich. Olej ten można nie tylko nakładać na powierzchnie po których chodzimy, ale również zabezpiecza się nim drewniane elementy pionowe, takie jak fasady, listwy i sztachety naszych domów, altanek lub przydomowych zabudowań.

Nowoczesna formuła oleju sprawia, że ma on właściwości hydrofobowe, czyli w naturalny sposób odpycha od siebie cząsteczki wody. Dzięki czemu woda nie wnika głęboko w powierzchnię, a drewniane elementy nie podlegają gniciu oraz unika się pęcznienia drewna. Zachowując swoją naturalną mikroporowatą strukturę drewno nadal "oddycha". Malowane olejem drewno uzyskuje efekt matowy, a równocześnie wzmacniany jest jego naturalna barwa. V33 proponuje olej w trzech kolorach: bezbarwnym, tek i palisander. Olej do Tarasów V33 nie powoduje śliskości powierzchni tarasów oraz chroni ją przed plamami i zatłuszczeniem, co powoduje, że taras zabezpieczony nim, staje się łatwiejszy w utrzymaniu.

Kluczowym czynnikiem dla odpowiedniego zabezpieczenia drewna tarasu na zimę jest pogoda. Na te zabiegi warto jest wybrać suchy dzień, w czasie którego nie będzie wiał silny wiatr. Czynność olejowania dobrze jest również przeprowadzić poza porą największego nasłonecznienia danego miejsca. Wiatr może na schnący olej nanosić zanieczyszczenia, a z kolei mocne słońce może powodować zbyt szybkie wysychanie oleju i stworzenie powłoki, która nie ma prawa wystąpić na prawidłowo zaolejowanym drewnie.

Przed przystąpieniami do pracy, warto poświecić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie podłoża. Drewno musi być surowe, czyste i suche. W przypadku drewna surowego należy je lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpylić. A z kolei drewno uprzednio lakierowane koniecznie trzeba wycyklinować, aż do odsłonięcia surowego materiału. Tylko wówczas mamy pewność, że cały olej odpowiednio wniknie w głąb drewna.

Podczas nakładania pierwszej warstwy drewno powinno być obficie nasączone olejem. Już po ok. 15 minutach można kontynuować pracę, nie czekając aż wyschnie pierwsza warstwa, i położyć kolejną. Sygnałem do zakończenia prac jest moment, w którym drewno nie chce więcej już „pić oleju”. Na koniec (maksymalnie po 30 minutach od położenia pierwszej warstwy oleju) niezbędnie trzeba usunąć nadmiar oleju czystą, suchą szmatką do sucha i pozostawić do wyschnięcia na 24h. Po zakończeniu prac powierzchnia drewna powinna być jednorodna i matowa. Utrata koloru drewna lub pojawienie się białych plam oznacza, ze należy nałożyć, w zależności od potrzeb, 1 lub 2 warstwy oleju na miejsca zniszczone.

źródło i zdjęcie: V33