Brama przesuwna czy skrzydłowa? Jaką wybrać?

Brama przesuwna czy skrzydłowa? Jaką wybrać?

Wybór bramy zależy od naszych preferencji, gustu, ale i od warunków panujących na działce. Względy estetyczne często decydują w sytuacji, gdy działka wokół budynku jest duża, szeroka i długa, a dom jest odsunięty od ogrodzenia. Wtedy najważniejszym argumentem jest dopasowanie stylistyczne bramy do architektury domu i oczywiście jej jakość. Tradycyjny dom typu polski dworek będzie wyglądał zdecydowanie lepiej z bramą skrzydłową, zdobioną, nawet kutą. Natomiast prosta bryła nowoczesnego budynku będzie prezentować się ciekawiej w duecie z prostym ogrodzeniem i równie prostą, czy wręcz minimalistyczną bramą przesuwną.

Jeśli wielkość i kształt działki wokół domu nie dają wolnego wyboru, należy pamiętać, że:

  • na posesjach wąskich i długich z reguły lepiej sprawdzają się bramy skrzydłowe;
  • brama skrzydłowa według prawa musi otwierać się do wewnątrz posesji;
  • wybierając bramę skrzydłową, trzeba sprawdzić czy na podjeździe jest wystarczająco dużo miejsca na otwierające się skrzydła bramy nawet, gdy będzie tam zaparkowany samochód;
  • można również zakupić bramę skrzydłową składaną, która otwierając się zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna skrzydłowa. Takie bramy są jednak mało popularne i droższe od tradycyjnych bram skrzydłowych;
  • na działki szerokie, ale jednocześnie płytkie, gdzie jest niewiele miejsca między ogrodzeniem a budynkami, wybiera się bramy przesuwne;
  • brama przesuwna potrzebuje miejsce wzdłuż ogrodzenia, by mogła się całkowicie otworzyć; obliczając długość "trasy", trzeba dodać do szerokości bramy (w wersji samonośnej) długość przeciwwagi, która musi być zamontowana.

Brama przesuwna szynowa porusza się po szynie wbudowanej w podłoże. Długość szyny z reguły jest dwukrotnie większa niż długość skrzydła bramy. Brama przesuwna samonośna porusza się nad podłożem, dzięki wózkom jezdnym umiejscowionym po stronie przeciwwagi:

  • brama przesuwna ogranicza wybór miejsca na furtkę, bowiem na drodze pracującego skrzydła nie może być furtki ani innych przeszkód, jak rośliny czy pojemniki na śmieci;
  • bramy przesuwne teleskopowe, otwierając się zajmują mniej miejsca niż modele szynowe bądź samonośne. Są jednak mało popularne i droższe w stosunku do tradycyjnych bram przesuwnych.

Kiedy już zdecydujemy, jaka brama zda egzamin na naszej posesji, warto pomyśleć o jej automatyzacji. Oba rodzaje bram można wyposażyć w systemy automatycznego otwierania. Jednak, by system działał bezawaryjnie, trzeba dopasować napęd do rodzaju bramy, jej ciężaru i wielkości, a także przybliżonej dobowej liczby cykli (cykl to pełne otwarcie i zamknięcie bramy). Jedne z najmocniejszych i najchętniej kupowanych zestawów do bram przesuwnych to napędy elektromechaniczne FAAC z serii 740 i 741 przeznaczone do obsługi przydomowych bram przesuwnych o długości nawet do 15 m oraz ciężarze do 500 (FAAC 740) lub do 900 kg (FAAC 741). Najnowsze technologiczne rozwiązania firmy FAAC są także zastosowane w napędach elektromechanicznych C720 i C721, które instaluje się do bram przesuwnych ważących do 400 kg (C720) lub 800 kg (C721), o długości do 15 metrów.

Do obsługi bram skrzydłowych o długości skrzydła do 4 metrów jest przeznaczony m.in. napęd FAAC 414 zasilany napięciem 230 V AC. Jednak nie nadaje się on do obsługi bram ciężkich - skrzydło nie może być cięższe niż 300 kg. Jeżeli brama jest zdecydowanie cięższa lub bardzo często otwierana, to w lepszym rozwiązaniem są siłowniki hydrauliczne, z których znana jest firma FAAC. Modele hydrauliczne, np. FAAC z serii 400, 422, 402, poleca się do bram skrzydłowych ciężkich, ważących ok. 400 kg i więcej, oraz bardzo często użytkowanych - powyżej 100 cykli na dobę.

źródło i zdjęcie: FAAC