Jak urządzić taras?

Jak urządzić taras?

Jak urządzić taras, by był jak najbardziej przytulny i koił nasze zmysły? Zdecydować się na rozwiązanie modne i estetyczne, czy praktyczne i wygodne w utrzymaniu? Na szczęście - nie musimy wybierać.

Nie jest tajemnicą, że posadzka na tarasie musi sprostać znacznie wyższym wymaganiom niż aranżacje wewnątrz mieszkania lub domu. Dziś  nie musimy jednak ograniczać się do wyboru dobrze znanych materiałów wykończeniowych. Nowoczesne rozwiązania inspirowane drewnem i cegłą to sposób na połączenie ulubionej estetyki z prawdziwą wygodą użytkowania. Ten szeroki wachlarz możliwości spełni każde, nawet najbardziej wymagające oczekiwania, natomiast efekt wizualny może wywołać zaskoczenie u niejednego, odwiedzającego nas, gościa.

Taras - klasyka w nowoczesnym wydaniu

Ceglane ściany to jeden z tych typów aranżacji, który nigdy się nie starzeje - cegła, uznawana za symbol tradycyjnej architektury, potrafi także zaskoczyć we współczesnym, bardzo świeżym wydaniu. Projekty z jej użyciem mogą ozdobić nie tylko wnętrza, ale także nadać wyjątkowy charakter przestrzeni ogrodowej, niezależnie od tego, na jaką paletę kolorystyczną się zdecydujemy.

Choć tradycyjna, rudawa cegła wciąż budzi powszechny zachwyt, może nie sprawdzić się w każdej stylizacji. Właśnie dlatego, mając na uwadze współczesne trendy i wolność projektową, stworzyliśmy szeroką gamę produktów klinkierowych w wielu niezwykle ciekawych barwach. Modne szarości odnajdziemy w kolekcji Piatto w odcieniach Gris i Antacyt, ciepłe beże w spokojnych płytkach Piatto Sand lub Rocford beige, zaś zdecydowane, głębokie brązy w płytkach Piatto Terra, podpowiada Artur Sieczka, ekspert firmy Cerrad. Oczywiście, przygotowaliśmy też propozycje dla fanów stylu vintage - kolekcja Retro Brick to doskonały wybór dla miłośników zdecydowanych, soczystych barw, dodaje.

Designerskie płytki inspirowane ręcznie formowaną cegłą sprawdzą się zarówno w minimalistycznych projektach wykorzystujących lekkie i niebanalne w formie meble, stanowiąc tło dla przydomowej roślinności, jak i w połączeniu z masywnymi, drewnianymi zestawami wypoczynkowymi.

Taras: Natura czy wygoda użytkowania?

Drewno ma w sobie ciepło i moc, które niemal automatycznie zbliżają nas do natury i koją nasze zmysły, jednak należy pamiętać, że słońce, deszcz, czy zimowe mrozy zostawiają na materiale swój trwały ślad. Co więc zrobić kiedy, z upływem lat, początkowe walory estetyczne zaczynają mieć się nijak do wymarzonej rzeczywistości? W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będą płytki gresowe inspirowane rysunkiem i fakturą drewna.

Szeroka oferta płytek odwołujących się do wyglądu tradycyjnej deski pozwala na ogromną swobodę aranżacyjną, dopełniając niemal każdy styl. Jasne, pełne światła kompozycje w stylu Scandi doskonale dopełnią delikatne płytki Mist i Desert z kolekcji Setim, zaś głęboki odcień Celtis Nugat stworzy wspaniałe tło dla nieco sentymentalnego, romantycznego wystroju, w którym główną rolę grają delikatne, finezyjne meble. Płytki o wizerunku drewna będą również ciekawym uzupełnieniem nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni - Mattina Beige, czy Tilia Magma idealnie dopełnią aranżacje z użyciem szkła i modernistycznych mebli ogrodowych, uzupełnia Artur Sieczka.

Podobnie, jak w przypadku płytek klinkierowych, właściwości technologiczne gresu sprawiają, że zastosowanie go w obszarach zewnętrznych jest równie proste i funkcjonalne, co wewnątrz pomieszczeń. Wyroby gresowe charakteryzują się niską nasiąkliwością wodną, dużą wytrzymałością na zginanie oraz twardością. Co więcej, są mrozoodporne, nie reagują na środki chemiczne oraz wykazują wysoką odporność na ścieranie.

Taras - pomysł na przedłużenie salonu

Wykorzystując kolekcje inspirowane cegłą czy rysunkiem drewna, możemy pokusić się o zaprojektowanie jednolitej podłogi tarasu i pomieszczenia, z którym sąsiaduje nasz "zewnętrzny salon" - taki zabieg otworzy i optycznie powiększy obie przestrzenie, tworząc atrakcyjną, jednolitą całość. Zarówno w połączeniu z romantycznymi, wiklinowymi dodatkami i kwiatami w donicach, jak i w zestawieniu z lekkimi w formie, nowoczesnymi meblami oraz oświetleniem - gres to idealny materiał wyjściowy do stworzenia wymarzonych aranżacji przydomowej strefy wypoczynku.

Niezależne od tego, na jaki styl się zdecydujemy projektując otoczenie domu, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby taras cieszyły nasze oczy przez długi czas oraz nie dostarczały dodatkowych zmartwień i obowiązków. Wybierając płytki klinkierowe lub gresowe możemy mieć pewność, że ten warunek zostanie spełniony, a szeroka oferta wzorów i kolorów pozwoli na stworzenie własnego, czarodziejskiego ogrodu - nawet w miejskiej dżungli.

źródło i zdjęcie: Cerrad