... dochodzącą nawet do stu kilku procent, uzyskiwaną dzięki odzyskowi ciepła skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Przy odpowiedniej konstrukcji wymiennika ciepła i dostatecznie niskiej temperaturze wody powracającej z układu grzewczego i wpływającej do kotła uzyskuje się częściowe, a nawet prawie całkowite wykroplenie pary wodnej ze spalin. Dzięki temu sprawność kotła kondensacyjnego odniesiona do wartości opałowej przekracza 100 %, co wynika z relacji ciepła spalania do wartości opałowej, która dla różnych rodzajów gazów wynosi 1,09 ¸ 1,13 (dla gazu ziemnego wysokometanowego ok. 1,11).
Sprawność kotła kondensacyjnego nie jest stała i zależy od temperatury wody dopływającej do kotła (im niższa tym lepiej), od niej bowiem zależy strumień masy skraplającej się pary ze spalin. Dlatego też wspomnianą wysoką efektywność energetyczną dla tego typu urządzeń uzyskuje się jedynie w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych.
Należy zwrócić uwagę, że pomimo iż kotły kondensacyjne zalicza się do kotłów z zamknięta komorą spalania, parametry spalin tych kotłów zdecydowanie odbiegają od parametrów spalin kotłów nie kondensujących (np. ilość kondensatu, temperatury spalin - znacznie wyższe dla kotłów nie kondensujących) .