Okna plastikowe, a ekologia

Czy plastik, z którego produkuje się okna jest materiałem bezpiecznym dla ludzi i przyjaznym dla środowiska?

Jakich tworzyw używa się do produkcji okien plastikowych? Czy zachodzą jakieś reakcje chemiczne w trakcie użytkowania takiej stolarki okiennej i czy reakcje te mogą wywołać skutki ujemne?

Materiałem wykorzystywanym do produkcji okien, potocznie nazywanych plastikowymi, jest polichlorek winylu (PCW), którego nazwa w języku międzynarodowym brzmi PolyVinyl Choloride (PVC). Stąd też poprawny skrót to PVC albo PCW. Materiał ten jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. W przeciwnym wypadku nie zostałby dopuszczony do produkcji. Warto wiedzieć, że z polichlorku winylu wykonuje się nie tylko stolarkę, ale także rury wodociągowe, które doprowadzają wodę do naszych domów oraz np. pojemniki na krew. Polichlorek winylu nie stanowi zagrożenia zarówno w trakcie eksploatacji, jak i w trakcie wykonywania stolarki, czyli np. cięcia i gięcia profili okiennych. Nie wydziela też niebezpiecznych substancji.

Co ważne, można go poddać recyklingowi i wykorzystać nawet 7-krotnie. W przeciwieństwie do drewna nie jest to więc materiał jednorazowego użytku. Z takich recyklatów korzystają niektórzy producenci okien.

Jednym ze sposobów określenia wpływu danego produktu na środowisko naturalne jest tzw. Ocena Cyklu Życia LCA (Life Cycle Assessment). Uwzględnia ona wszystkie etapy życia danego wyrobu, a więc od pozyskania surowców, poprzez proces produkcji, dystrybucję, eksploatację, a na wtórnym wykorzystaniu i recyklingu kończąc. Pod uwagę bierze się takie elementy jak chociażby zużycie materiału, energii czy emisję substancji do atmosfery. Dzięki temu można wskazać niemal wszystkie czynniki związane z danym produktem i mające wpływ na środowisko naturalne. Okazuje się, że okna z PVC wypadają w takiej analizie korzystniej niż te wykonane z drewna.

Artur Głuszcz

Okna i drzwi

Zobacz wypowiedzi
M&S Pomorska Fabryka Okien

Ekspert firmy

M&S Pomorska Fabryka Okien