Największe oszczędności uzyskuje się poprzez, odpowiednie dla technologi w jakiej jest wykonany dom, sterowanie systemem ogrzewania. Funkcja ta wprowadzana jest przez wyznaczanie w domu tzw. stref grzewczych, a następnie oprogramowanie instalacji według określonych schematów. Takie schematy przewidują uzyskanie komfortu cieplnego w odpowiednich porach dnia, w poszczególnych pomieszczeniach z uwzględnieniem obecności domowników (uzbrojony/rozbrojony alarm).
Inny scenariusz przewiduje wietrzenie pomieszczenia przy założeniu, że przy otwartym oknie następuje wyłączenie strefy grzewczej. Dzięki tym funkcjom zwiększamy energooszczędność budynku, optymalizujemy komfort cieplny, a rachunki za gaz i prąd są znacznie niższe.
Analogicznie do ogrzewania sterujemy rekuperatorami (odzysk ciepła z wymienianego powietrza), klimatyzatorami, wentylacją mechaniczną. Dodatkową korzyść można uzyskać poprzez inteligentne i automatyczne sterowanie pompami cyrkulacyjnymi i oświetleniem (zwłaszcza w korytarzach, wiatrołapach, garażach i na elewacji budynku).
Najbardziej zaawansowane systemy sterowania automatyką domową zapewniają oszczędności związane z użytkowaniem klimatyzacji, a dzieje się to między innymi przez odpowiednie zacienianie okien podczas upałów.