Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu energooszczędnego?

Odpowiada: Artur Głuszcz - M&S Pomorska Fabryka Okien

Porównując okna pod kątem ich przydatności do budynku energooszczędnego w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagą ich izolacyjność termiczną.

Parametrem opisującym jakość tej izolacji jest współczynnik U, którego miarą jest W/m2K. Współczynnik ten opisuje straty mocy - energii i dlatego im jest niższy, tym lepiej. Należy jednak rozróżnić współczynnik U dla całego okna oznaczany jako Uw od współczynnika dla szyby oznaczanego jako Ug często mylnie branego jako współczynnik dla całego okna.

Oczywiście szyba ma największy wpływ na izolacyjność okna, ponieważ jej powierzchnia w oknie jest największa, ale nie należy zapominać również o ramie okiennej (U dla ramy oznaczany jest jako Uf) oraz o ramce dystansowej pomiędzy szybami, której jakość opisuje liniowy współczynnik ?, który opisuje straty energii na krawędzi szyby, a więc im niższy tym lepiej.

Obecnie w oknach stosuje się szyby zespolone składające się najczęściej z dwóch lub trzech tafli szklanych oddzielonych od siebie ramkami dystansowymi. Standardowa szyba zespolona jednokomorowa (dwie tafle szklane oddzielone przestrzenią wypełnioną najczęściej argonem) posiada współczynnik Ug na poziomie 1,0 - 1,1 W/m2K, natomiast dla szyby dwukomorowej (trzy tafle i dwie przestrzenie) Ug wynosi 0,5 - 0,7 W/m2K.

Dlatego właśnie do domów energooszczędnych powinno się wybierać przeszklenia dwukomorowe i najlepiej z tzw. "ciepłymi ramkami? ze stali lub tworzyw sztucznych, które mają niższy współczynnik ? od standardowych ramek aluminiowych.

Szerokość szyb dwukomorowych to najczęściej 36 i więcej milimetrów, dlatego można je stosować jedynie w oknach wykonanych z profili szerokości powyżej 70 mm. Szerokie profile drewniane umożliwiają zastosowanie przekładek termicznych, dzięki którym uzyskano współczynnik Uf na poziomie 0,8 - 1,0 W/m2K (standardowo 1,4 - 1,7).

Z kolei w  oknach PVC duża szerokość profili pozwala na wydzielenie wewnątrz profilu większej przestrzeni izolacyjnej najczęściej podzielonej na komory, przy czym kluczowa jest szerokość tej przestrzeni, a nie ilość komór, na które została podzielona tzn. niektóre szersze profile czterokomorowe będą izolowały lepiej niż węższe pięciokomorowe. Dostępne są też na rynku profile PVC ze wzmocnieniami innymi niż stalowe, dzięki czemu obniżono współczynnik Uf do poziomu 1,0 - 1,1 W/m2K (standardowo 1,3 - 1,6).

Zastosowanie szerokich profili PVC lub drewnianych z wkładkami izolacyjnymi o współczynnikach Uf na poziomie 0,8 - 1,1 oszklonych szybami dwukomorowymi o Ug w granicach 0,5 - 0,7 pozwala na uzyskanie współczynnika Uw dla całego okna poniżej 1,2. Jest to odpowiedni parametr dla domów energooszczędnych.

 

Pozostałe pytania

W przeciwieństwie do mebli ogrodowych, które poza sezonem można schować w domu, drewniane altany i pergole systematycznie narażone są na zmienne warunki pogodowe. Chcąc przedłużyć trwałość drewna i podkreślić jego szlachetny wygląd należy zastosować środki ochronno-dekoracyjne. Czytaj więcej
Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej