Właściwa pielęgnacja okien drewnianych

Jak w wielu kwestiach, tak i w przypadku pielęgnacji okien drewnianych, ważna jest systematyczność. Takie działania zagwarantują naszym oknom estetyczny wygląd, ale także zapewnią bezpieczne ich użytkowanie.

Nowoczesne okna posiadają fabryczne zabezpieczenia chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych. Wytrzymałość powłoki ochronnej uzależniona jest od wielu kwestii - m.in. zanieczyszczenia środowiska czy warunków atmosferycznych. Poprzez działania pielęgnacyjne jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność i estetyczny wygląd ram, a zarazem i całych okien.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie okien. Powinniśmy to robić przynajmniej 2-3 razy do roku, a w szczególności po zimie. Proces pielęgnacji ram drewnianych rozpoczynamy od oczyszczenia ich z kurzu. Przy czyszczeniu powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Do mycia ram okien drewnianych używajmy innego środka niż ten, którym czyścimy szyby, ponieważ amoniak występujący w wielu z nich może uszkodzić lakier. Najlepiej będzie, gdy polakierowane ramy umyjemy wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Na umyte ramy powinniśmy nałożyć mleczko lub pastę do pielęgnacji drewna za pomocą miękkiej ściereczki z bawełny lub specjalnej, wykonanej z papieru. Nie należy nanosić środków przy dużym nasłonecznieniu, ani przy mrozie. Dzięki takim zabiegom ramy okienne dłużej nie będą wymagały ponownego malowania.

Co najmniej dwa razy w roku należy przyjrzeć się ramom okiennym i ocenić stan powłoki lakierniczej. Wcześnie wykryte zadrapania i drobne otarcia ram wewnętrznych będzie dość łatwo usunąć. Wystarczy tylko uszkodzoną nawierzchnię oczyścić oraz wygładzić delikatnie papierem ściernym. Następnym krokiem jest przetarcie ściereczką i nałożenie powłoki malarskiej w kolorach ramy. Usuwając uszkodzenia malujemy tylko tą cześć okna, która uległa zniszczeniu, a nie całą ramę. Poza usuwaniem drobnych uszkodzeń należy pamiętać także, by raz do roku natłuścić wszystkie elementy ruchome okna.

Okna drewniane wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych od okien z PCV. Wyróżniają się one natomiast większą energooszczędnością i estetyką.

Marcin Szymanowski

Okna i drzwi

Zobacz wypowiedzi
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

Ekspert firmy

Sokółka Okna i Drzwi S.A.