Nowoczesne okna posiadają fabryczne zabezpieczenia chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych. Wytrzymałość powłoki ochronnej uzależniona jest od wielu kwestii - m.in. zanieczyszczenia środowiska czy warunków atmosferycznych. Poprzez działania pielęgnacyjne jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność i estetyczny wygląd ram, a zarazem i całych okien.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie okien. Powinniśmy to robić przynajmniej 2-3 razy do roku, a w szczególności po zimie. Proces pielęgnacji ram drewnianych rozpoczynamy od oczyszczenia ich z kurzu. Przy czyszczeniu powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Do mycia ram okien drewnianych używajmy innego środka niż ten, którym czyścimy szyby, ponieważ amoniak występujący w wielu z nich może uszkodzić lakier. Najlepiej będzie, gdy polakierowane ramy umyjemy wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Na umyte ramy powinniśmy nałożyć mleczko lub pastę do pielęgnacji drewna za pomocą miękkiej ściereczki z bawełny lub specjalnej, wykonanej z papieru. Nie należy nanosić środków przy dużym nasłonecznieniu, ani przy mrozie. Dzięki takim zabiegom ramy okienne dłużej nie będą wymagały ponownego malowania.
Co najmniej dwa razy w roku należy przyjrzeć się ramom okiennym i ocenić stan powłoki lakierniczej. Wcześnie wykryte zadrapania i drobne otarcia ram wewnętrznych będzie dość łatwo usunąć. Wystarczy tylko uszkodzoną nawierzchnię oczyścić oraz wygładzić delikatnie papierem ściernym. Następnym krokiem jest przetarcie ściereczką i nałożenie powłoki malarskiej w kolorach ramy. Usuwając uszkodzenia malujemy tylko tą cześć okna, która uległa zniszczeniu, a nie całą ramę. Poza usuwaniem drobnych uszkodzeń należy pamiętać także, by raz do roku natłuścić wszystkie elementy ruchome okna.
Okna drewniane wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych od okien z PCV. Wyróżniają się one natomiast większą energooszczędnością i estetyką.