Rozwiązania konstrukcyjne każdego z typów kolektorów powinny uwzględniać zmieniający się w ciągu roku mikroklimat będąc odpornymi na wymienione czynniki.
Kolejnym kryterium przy wyborze kolektora słonecznego oprócz wyboru producenta (produktu) jest wybór typu kolektora. Mamy do wyboru kolektory płaskie lub kolektory rurowe. O ile kolektory płaskie mają powierzchnię przekazującą ciepło w otoczeniu powietrza zewnętrznego to w kolektorach rurowych powierzchnia zazwyczaj jest utrzymywana w podciśnieniu, przez większość nazywanych próżnią, która jest bardzo dobrym izolatorem. W związku z tymi właściwościami kolektory płaskie (nie próżniowe) stosujemy najczęściej do podgrzania ciepłej wody użytkowej i działają one od marca do października. Kolektory próżniowe oprócz ciepłej wody mogą podgrzewać centralne ogrzewanie i działają w cyklu całorocznym.
Kolejnym kryterium jest możliwość współpracy instalacji słonecznej z kotłem lub innym źródłem ciepła. Najbardziej optymalne rozwiązania automatyki pozwalają na współpracę kolektorów słonecznych z kotłem tworząc jeden system zarządzający. Poprzez taki układ kocioł ogranicza swoją pracę do niezbędnego minimum pozwalając pozyskać do układu jak najwięcej energii ze słońca. Taka współpraca systemowa oszczędza nasze pieniądze i nasz czas.
Przy wyborze producenta kolektorów nie można zapominać również o obsłudze serwisowej i dostępności części. Często kolektory pochodzące z dalekich krajów a sprzedawane w "supermarketach" niestety nie zapewniają ciągłości takich dostaw.
Kolektory słoneczne mają dla nas pracować przez lata i warto poświęcić uwagę przy ich wyborze korzystając z porad w fachowych punktach sprzedaży.