Czy energooszczędne diody LED sprawdzą się w pomieszczeniach gospodarczych?

Aranżując oświetlenie w pomieszczeniach gospodarczych nie potrzeba nam wyszukanych wzorów lamp czy kryształowych abażurów. Ważne jest jednak aby wybrane przez nas oprawy były odporne na uszkodzenia mechaniczne, a emitowane źródło światła nie męczyło naszego wzroku.

Oświetlenie w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicy lub garażu powinno być funkcjonalne i praktyczne. Odpowiednio dobrane źródła światła ułatwią wykonywanie różnych czynności związanych z pracami domowymi czy naprawą samochodu.

Większość osób nie zwraca uwagi na sposób oświetlenia pomieszczeń gospodarczych. Garaż lub piwnica są najczęściej podłużne i niewysokie. W pomieszczeniach tego typu dobrze sprawdzają się oprawy oświetleniowe tworzące linie świetlne na suficie, ścianie lub w ciągu komunikacyjnym. Ich małe rozmiary oraz możliwość wyboru barwy światła może dodatkowo uatrakcyjnić aranżację wnętrza. Płaska obudowa opraw sprawia, że nie odstają od powierzchni zamocowania, co chroni je przed uszkodzeniami.

Źródłem światła są natomiast energooszczędne diody LED, które w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie uzyskują tak wysokiej temperatury nagrzewania. Warto jednak pamiętać, by oprawa przeznaczona do wbudowania, charakteryzowała się doskonałą izolacją cieplną w stosunku do podłoża. Emitowane przez diody światło jest jednostajne i pozbawione drgań, przez co nie męczy naszego wzroku. Oprawy oświetleniowe warto zamontować także wzdłuż schodów do piwnicy, które często są strome i niebezpieczne. Dodatkowego doświetlenia wymagają blat roboczy lub stół warsztatowy. W zależności od ich ustawienia - może to być środek pomieszczenia lub miejsce pod ścianą - wykorzystać możemy kinkiety, plafony lub lampy wiszące.

Pomieszczenia gospodarcze często pełnią także funkcję domowych spiżarni, gdzie magazynujemy przetwory, narzędzia lub rzeczy rzadko używane. Słabe oświetlenie
w piwnicach, schowkach lub garażach często wydłuża czas poszukiwań. Rozwiązaniem tego problemu może być oświetlenie półek meblowych specjalnie przeznaczonymi do tego oprawami - warto wybrać energooszczędne diody LED. Producenci wyraźnie zaznaczają na opakowaniu czy dany produkt może być montowany bezpośrednio na powierzchniach łatwopalnych, takich jak elementy drewniane - warto więc dokładnie przyjrzeć się dołączonej instrukcji.

Dodatkowy komfort zapewni nam urządzenie do dotykowego załączania i wyłączania oświetlenia, np. elektroniczny włącznik dotykowy marki SKOFF - EWD 300. Wyposażony został w sensor o długości 1,5m, który umożliwia podłączenie go do klamek od mebli lub obudów wykonanych z materiałów przewodzących. Urządzenie uszczelnione jest żywicą poliuretanową, dzięki czemu spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Montaż EWD 300 jest prosty i nie wymaga przerabiania instalacji elektrycznej.

Pomieszczenia gospodarcze w znaczny sposób ułatwiają codzienne życie - warto więc urządzić je w przemyślany sposób. Liczne rozwiązania pokazują natomiast, że w sferze światła nie ma żadnych ograniczeń.

Karina Skiba

Energooszczędne oświetlenie LED

Zobacz wypowiedzi
SKOFF

Ekspert firmy

SKOFF