Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jakie są skutki braku uszczelnienia i wentylacji pokrycia dachowego?

Odpowiada: Przemysław Skibiński - Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Brak uszczelnienia i wentylacji pokrycia dachowego lub jej nieprawidłowe wykonanie, skutkuje kondensacją pary wodnej w warstwie izolacyjnej.

Wielu inwestorów i wykonawców wciąż bagatelizuje sprawę uszczelniania dachu. Często oryginalne produkty zastępowane są tańszymi odpowiednikami, przeważnie niższej jakości. Jeśli dołożymy do tego kilka błędów wykonawczych, kłopot z dachem mamy gotowy.

Najczęstsze błędy mające wpływ na późniejszą bezawaryjną eksploatację połaci występują podczas montażu okapu, kalenicy i naroży. Jeżeli te newralgiczne punkty nie są odpowiednio uszczelnione i zwentylowane, problemy w postaci zawilgoceń i przecieków pod połać pojawią się już po pierwszych opadach deszczu czy śniegu. Dlatego też, aby zabezpieczyć dach przed wodą i wilgocią oraz zapewnić jego właściwą wentylację, warto zastosować odpowiednie taśmy kalenicowe lub wywietrzniki. Wybierając dodatkowe elementy do wykończenia pokrycia, weźmy pod uwagę przede wszystkim ich jakość, trwałość i wysokie parametry. Pamiętajmy, że to one wpływają na szczelność i trwałość całego dachu.

Brak uszczelnienia i wentylacji pokrycia dachowego lub jej nieprawidłowe wykonanie, skutkuje kondensacją pary wodnej w warstwie izolacyjnej. Powoduje to obniżenie, a nawet całkowity zanik funkcji ocieplających materiału, a także przenikanie wody, śniegu i kurzu pod pokrycie. A to z kolei może prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby. W przypadku dachu stromego odpowiednio wykonana wentylacja połaci to nie tylko zamontowanie kontrłat, ale poprawne wykonanie dwóch ważnych elementów: okapu i kalenicy. Z tego powodu rozwiązania konstrukcyjne dachu w tych miejscach powinny zapewniać swobodną cyrkulację powietrza (od okapu w kierunku kalenicy).

Okap i kalenica a wentylacja dachu

Prawidłowo skonstruowany dach posiada kanał wentylacyjny, czyli przestrzeń pomiędzy pokryciem dachowym a folią, który rozpoczyna się w okapie, a kończy w kalenicy lub narożu. Służy on odprowadzaniu do rynny kondensatu oraz ewentualnych przecieków. Pamiętajmy, że kalenica w sposób ciągły współpracuje z okapem, dlatego te dwa elementy dachu muszą być starannie wykonane i zabezpieczone za pomocą specjalnych akcesoriów dachowych. Powietrze napływa przez okap, zaś uchodzi przez kalenicę - tylko wtedy można mówić o jego swobodnym przepływie, a tym samym wentylacji.


Kalenica i naroża - ważne punkty w naszym dachu

Kalenica to najwyższa część budynku. Rozróżniamy kalenicę główną (poziomą), która tworzy się w miejscu styku połaci dachowych oraz kalenice narożne (skośne), powstałe w wyniku przecięcia skośnych krawędzi dachu. Kalenica i naroża to newralgiczne punkty dachu spadzistego, przez które wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Kalenica tworzy grzbiet zewnętrzny dachu, który musi być zabezpieczony dodatkowymi elementami w postaci gąsiorów. Szczególnie istotne jest to w przypadku dachu wykonanego z blachy lub dachówek - materiałów, które ze względu na swoją specyfikę nie zapewniają optymalnej szczelności.

Aby mieć pewność, że zarówno belka kalenicowa, jak i inne miejsca styku są prawidłowo zabezpieczone, zastosujmy rozwiązanie łączące w sobie nie tylko wentylację, ale też uszczelnianie. Przed położeniem gąsiorów warto użyć specjalistycznych taśm ochronnych - uniemożliwiających przenikanie wody pod pokrycie lub skorzystać z możliwości, jakie daje wywietrznik kalenicowy.

W jakim celu stosujemy taśmy wentylacyjno-uszczelniające do kalenic?

Specjalistyczne taśmy wentylacyjno-uszczelniające do kalenic działają dwubiegunowo: nie tylko chronią dach przed wilgocią, kurzem i śniegiem, ale również pozwalają zachować prawidłowy przepływ powietrza. Zostały stworzone do uszczelniania gąsiorów w dachach spadzistych (pokrytych dachówką lub blachą) i pozwalają zabezpieczyć kalenice poziome i skośne.

Najlepiej sprawdzają się taśmy o dużej plastyczności, ponieważ z łatwością dopasowują się do każdego profilu pokrycia dachowego. Decyduje o tym poziom plastyczności na ich brzegach. W wysokiej jakości taśmach kalenicowych sięga on 30-35%. W ofercie firmy Klöber są uniwersalne taśmy, tj.: Roll-Fix? i Compact-Roll?, które doskonale zdają egzamin zarówno w przypadku pokryć nisko, jak i głęboko profilowanych.

Roll-Fix? to plisowana taśma (wykonana z włókniny PAN i aluminium) optymalnie zabezpiecza przed wilgocią, zapewniając jednocześnie bardzo dobrą wentylację dachu. Łączenie z pokryciem odbywa się  za pomocą kleju kauczukowo-butylowego, który jest integralną częścią taśmy kalenicowej. Natomiast Compact-Roll? charakteryzuje się wysoką rozciągliwością brzegów, dlatego można ją dopasować do każdego kształtu dachówki lub blachodachówki, a aluminiowa konstrukcja sprawia, że montaż jest pewny i komfortowy.

Z kolei do pokryć dachowych o średnio głębokim profilu proponuję dwa rodzaje taśm o dobrych właściwościach wentylacyjnych i wysokich parametrach wytrzymałościowych - Ventotec? oraz Vental? Micro (Micro-Roll). Wszystkie wymienione typy taśm kalenicowych należy montować na suchej powierzchni w temperaturze min. +5 °C. Produkty te cechuje wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, temperatura, deszcz czy śnieg, przez co nawet długo po montażu zachowują dobre właściwości izolacyjne.

Wywietrznik kalenicowy - alternatywa dla taśmy

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wywietrznika kalenicowego ze szczotką, który jest gotowym elementem o długości jednego lub dwóch metrów. Wywietrznik jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Zwykle takie elementy wykonane są z wysokiej jakości PCV i cechuje je prostota montażu. W przeciwieństwie do taśm kalenicowych, wywietrznik można kłaść także w trudnych warunkach pogodowych - w każdej temperaturze, również przy mokrej powierzchni.

Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne element ten zabezpiecza połać dachu, od strony kalenicy, przed przenikaniem nawiewanego śniegu, deszczu, wilgoci, kurzu i pyłu. Jeśli warstwa wstępnego krycia jest prawidłowo i szczelnie wykonana, to zamontowanie wywietrznika kalenicowego zapewni poprawne funkcjonowanie dachu. Tę uniwersalną i prostą metodę z powodzeniem można zastosować niemal w każdym profilu pokrycia dachowego.

Warto pamiętać, że kalenica w znaczącym stopniu decyduje o tym, czy dach będzie trwały. Dlatego też wybierajmy oryginalne produkty do jej uszczelnienia, co do których będziemy mieli pewność, że spełnią swoje zadanie, nie zaś tańsze zamienniki. Wówczas na pewno dach będzie szczelny i odpowiednio zwentylowany na długie lata.

Pozostałe pytania

Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej