Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak zlokalizować i wyeliminować przecieki w dachu?

Odpowiada: Przemysław Skibiński - Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Jeśli deszcze ujawniły nieszczelność dachu, musimy jak najszybciej wyeliminować usterki i zlikwidować miejsca ewentualnych przecieków. Pamiętajmy, że aby uniknąć kosztownych napraw, lepiej od razu usunąć drobne uszkodzenia, niż czekać tak długo, aż dach będzie się nadawał do całkowitej wymiany.

Każdy dach posiada miejsca wyjątkowo podatne na przecieki, dlatego powinny być one uszczelnione obróbkami blacharskimi, a także specjalistycznymi taśmami, klejami lub masami dekarskimi. Zalegający śnieg i obfite deszcze to solidny test szczelności połaci. Wszelkie błędy popełnione przez ekipę dekarską zdemaskuje woda, która przeniknie nawet w najmniejsze szczeliny. Do przeciekania może doprowadzić nieprawidłowo ułożone pokrycie, źle wykonane lub zamontowane obróbki blacharskie oraz uszkodzone folie dachowe, a także niewłaściwie uszczelnione okna dachowe czy wyłazy.

Jak zlokalizować przeciek dachu?

O tym, że dach przecieka, niejednokrotnie dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy woda zaczyna kapać nam na głowę. Dlatego warto pamiętać, że sygnałem nieszczelności dachu jest nie tylko przeciekający sufit, ale również wilgoć i pleśń wokół kominów, kratek wentylacyjnych czy świetlików dachowych. Nie zawsze jednak dziura w dachu musi być dokładnie tam, gdzie mokra plama na suficie. Chcąc dokładnie określić miejsce przecieku, należy uważnie obejrzeć pokrycie. Dobrym sposobem jest odnalezienie tego punktu bezpośrednio na strychu, po wewnętrznej stronie pokrycia. W pierwszej kolejności sprawdźmy newralgiczne punkty połaci, czyli wszelkie załamania, połączenia połaci, wokół kominów, lukarn oraz okien połaciowych.

Uszkodzenie membrany

Na przeciekanie mniej narażone są dachy strome o kącie nachylenia powyżej 30°, ponieważ woda i śnieg są z nich szybciej odprowadzane. Z kolei na dachach o małym spadku połaci zalegający śnieg może przedostać się pod folię wstępnego krycia. Jeśli okaże się, że membrana jest porwana lub zawinięta, wówczas woda będzie wnikać pod wstępne krycie i zawilgoci kolejne warstwy.

Wbrew pozorom uszkodzenia folii dachowej zdarzają się dosyć często i mogą spowodować poważne szkody w strukturze dachu. Często dziury powstają w wyniku rozerwania membrany przez ostre krawędzie dachówek, gwoździe, młotki lub inne narzędzia, a także podczas montażu lub transportu. Pamiętajmy, że zbagatelizowanie nawet małych, drobnych dziurek w przyszłości przełoży się na poważne problemy z dachem. Dlatego konieczna jest natychmiastowa reperacja wszelkich usterek.

W tej sytuacji najlepiej sięgnąć po specjalistyczną taśmę naprawczą do klejenia folii, która zapewni trwałe połączenia (taśma Permo? HD w ofercie firmy Klöber). Jednak najbardziej niebezpieczne są małe i słabo widoczne dziury powstałe np. w wyniku wypalenia przez popiół spadający z papierosów. Z tego względu na dachu powinien obowiązywać zakaz palenia. Jeśli jednak, z jakichś przyczyn uszkodzenia nie zostały usunięte, połać może zacząć przeciekać już po pierwszym deszczu. Wówczas również musimy skleić folię specjalistyczną taśmą. Trzeba pamiętać, by przed zastosowaniem starannie oczyścić powierzchnię.

Sprawdź okolice komina

Miejscem, w którym równie często zdarzają się przecieki jest komin. Zazwyczaj przyczyną jest nieprawidłowo wykonana obróbka komina zakrywająca szczelinę pomiędzy jego ścianami a  pokryciem. Popularne kołnierze z blachy z czasem odkształcają się pod wpływem temperatury. Jeśli na styku tych dwóch elementów nie ma właściwego uszczelnienia, wtedy woda spływa po ścianach komina i przedostaje się pod pokrycie dachowe.

Przyczyną przecieków jest też często wykruszony lub wyschnięty uszczelniacz. W takim wypadku należy zakryć dziury nową jego warstwą. Warto zauważyć, że tego typu problemy wyeliminujemy, jeśli podczas prac nad obróbką kominową zastosujemy nowoczesne taśmy specjalistyczne z warstwami klejącymi. To doskonała alternatywa dla tradycyjnej obróbki z blachy. W naszej ofercie posiadamy właśnie taką taśmę (Easy-Form, Klöber-HPi), która znajduje zastosowanie przy wszelkiego rodzaju uszczelnieniach i połączeniach w obrębie dachu. Wykonana jest z aluminium w nowoczesnej technologii umożliwiającej jej bardzo dużą elastyczność z jednoczesnym zachowaniem wysokiej trwałości wykonywanych połączeń.

Przecieki przy wyłazie dachowym

Zazwyczaj przecieki dachu przy wyłazie dachowym spowodowane są błędami popełnionymi przy montażu oblachowania zewnętrznego, kołnierza uszczelniającego lub uszkodzenie ich elementów.  W przypadku zlokalizowania przecieku przy wyłazie, trzeba sprawdzić, czy zamontowano wszystkie elementy kołnierza uszczelniającego oraz czy są one prawidłowo z nim połączone. Uszkodzony kołnierz i jego elementy musimy dokupić i wymienić na nowe.

Przyczyną przecieków może być też niewystarczające ocieplenie ościeżnicy okna, które powoduje przemarzanie. W celu naprawy trzeba wyciąć obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i ułożyć dodatkowe ocieplenie między ościeżnicą a krokwiami.

Aby uniknąć poważnych kłopotów z dachem konieczne jest dokonywanie sezonowych przeglądów. Jeśli wykryjemy jakieś usterki, najlepiej zwrócić się do sprawdzonej ekipy fachowców, która kładła dach i zna jego specyfikę. Warto pamiętać, że cykliczne kontrole połaci i eliminacja usterek, sprawi że dach będzie nam służył przez długie lata.

Pozostałe pytania

Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej