Jak zapobiec zaciekom, pleśni i pękaniu elewacji?

Odpowiada: Artur Reczkowski - Stahlton

Na negatywne skutki błędnego wykonania elewacji nie trzeba czekać długo. Ulewne deszcze, topniejący śnieg, wysokie i niskie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne, szybko zweryfikują jakość przeprowadzonych prac, a na powierzchni pojawią się brudne zacieki, plamy, pleśń a nawet pęknięcia. Jak więc zabezpieczyć elewację przed nieestetycznymi zaciekami i pęknięciami?

Fasada jako reprezentatywna część domu, to swoista wizytówka budynku pełniąca dwie podstawowe funkcje - estetyczną i ochronną. Narażona jednak na nieustanne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych z czasem może stracić na wyglądzie i szczelności.

Zacieki i pęknięcia na elewacji obniżają znacznie nie tylko walory estetyczne całego domu, ale również właściwości termoizolacyjne elewacji. By uniknąć tego typu problemów już na etapie projektowania i budowy pamiętać należy, by odpowiednio zabezpieczyć newralgiczne punkty jak ościeże okien, strefę cokołową czy miejsca połączeń elementów zewnętrznych z bryłą budynku takich jak daszki, poręcze, balustrady czy lampy.

Ochrona przed wilgocią

Elewacja narażona jest na nieustanne działanie wody, co może istotnie wpłynąć nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim na funkcje ochronne. Stale podciekająca pod parapety woda, ściekające po murze strugi deszczu, czy krople przedostające się pod izolację mogą nie tylko spowodować powstanie na ścianach mało estetycznych zacieków, ale również doprowadzić do odpadania tynków, czy zawilgocenia, które sprzyja rozwojowi groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów, a także osłabienia konstrukcji całego budynku.

W tym kontekście najczęściej na myśl przychodzą materiały izolacyjne, specjalne tynki i farby, jednak nie można zapominać, że równie istotne są elementy takie, jak parapety, progi czy płyty cokołowe, które pomogą uniknąć kosztownych napraw w późniejszym czasie. Ważne, by decydując się na parapety zewnętrze, wybierać te wyposażone w tzw. kapinos, powodujący, że  krople deszczu urywają się, a nie spływają po ścianie, tworząc pod oknem zacieki, jak np. parapety z linii Ecomur.

Miejscem szczególnej uwagi jest część cokołowa budynku, która najczęściej narażona jest na zabrudzenia i zacieki powstałe po ulewnych deszczach czy topniejącym śniegu, a nawet uszkodzenia mechaniczne. Zabezpieczenie ściany zewnętrznej domu na styku z gruntem jest bardzo ważne z dwóch powodów - unikniemy w ten sposób kapilarnego podciągania wody z gruntu, a także uchronimy najbardziej podatną część domu przed zabrudzeniami. Przeznaczone do ochrony cokołów płyty Ecomur, dzięki specjalnej budowie, ograniczą powstawanie zawilgoceń i pozwolą na łatwe usunięcie z elewacji różnego rodzaju zabrudzeń.

Stop pęknięciom i mostkom termicznym

Niebezpiecznym zjawiskiem jest również powstawanie uszkodzeń elewacji w miejscu montażu zewnętrznych elementów konstrukcyjnych takich, jak daszki, balustrady, markizy czy lampy. Montaż elementów zewnętrznych  do ściany wymaga przebicia grubej warstwy izolacji termicznej przez stalowe kotwy czy dyble, których znaczna długość stawia pod znakiem zapytania statyczność takiego połączenia. Co więcej, zwłaszcza w przypadku daszków podwieszanych na linkach, na elewację oddziałują duże siły wyrywające i ściskające. Skutkiem tego zjawiska jest powstawanie odkształceń i pęknięć, przez które wnikać może woda siejąca spustoszenie.

Zapobieganie uszkodzeniom elewacji wynikającym z montażu elementów zewnętrznych to wyzwanie dla konstruktorów różnego rodzaju obiektów. Odpowiedzią na ich potrzeby mogą być specjalne elementy montażowe, które - wykonane z twardej pianki poliuretanowej o dużej gęstości - posiadają doskonałe właściwości izolacyjne i są odporne na obciążenia ściskające i wyrywające, jak na przykład produkty z linii Eco-Fix, które nie odkształcają się pod wpływem nacisku. Nie odkształcają się one również pod wpływem wahań temperatury i zmiany wilgotności powietrza co powoduje, że nie dochodzi do pęknięć na styku elementu z materiałem izolacyjnym ściany.

Montaż elementów Eco-Fix ma miejsce podczas wykonywania ocieplenia lub zaraz po jego zakończeniu. W miejscu montażu wycinany jest otwór w warstwie termoizolacyjnej, a następnie odpowiednio dobrany element Eco-Fix mocowany jest do ściany budynku. Dopiero do tak zamocowanego elementu montażowego przytwierdza się daszek, lampę, balustradę itp.

Bardzo istotnym, a równocześnie nieoczywistym, zagrożeniem dla elewacji jest także powstawanie mostków cieplnych. W rejonie mostków termicznych, czyli miejsc o większym przewodnictwie cieplnym niż reszta przegrody budowlanej, mamy do czynienia z wychładzaniem się przegrody, co znacznie zwiększa ryzyko tzw. roszenia. Zjawisko to polega na wykraplaniu się pary wodnej, a co za tym idzie zwiększa ryzyko powstawania grzybów pleśniowych. Wszystkie wspomniane już produkty firmy Stahlton, a także bloczki cokołowe ISOMUR? Plus, pomagają eliminować mostki cieplne i w ten sposób zwiększają swój pozytywny wpływ na trwałość elewacji.

Pozostałe pytania

W przeciwieństwie do mebli ogrodowych, które poza sezonem można schować w domu, drewniane altany i pergole systematycznie narażone są na zmienne warunki pogodowe. Chcąc przedłużyć trwałość drewna i podkreślić jego szlachetny wygląd należy zastosować środki ochronno-dekoracyjne. Czytaj więcej
Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej