Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Popularne systemy ogrzewania a komfort użytkowania

Odpowiada: Rafał Magiera - Sofath

"Niskie koszty eksploatacji" oraz "najwyższa wydajność" to hasła, którymi określane są niemal wszystkie nowoczesne systemy grzewcze. Jak więc wybrać te najbardziej korzystne? Przedstawiamy porównanie najczęściej stosowanych instalacji pod względem komfortu ich użytkowania.

W celu dostarczenia energii cieplnej do domu w kotłach spalane są zarówno ekogroszek, pellet, gaz ziemny, jak i olej opałowy. Każde z tych paliw charakteryzuje się jednak innymi właściwościami. Z tego powodu, proces wytwarzania energii grzewczej w urządzeniach różni się w zależności od wybranego rozwiązania, co może mieć znaczny wpływ na komfort użytkowania.

Zanieczyszczone paliwa

Pellet i ekogroszek to jedne z najtańszych paliw na rynku. Jednak ich zastosowanie w systemach grzewczych wiąże się z niedogodnościami, pomijanymi na etapie podejmowania decyzji.

Pellet to paliwo stałe, występujące w postaci suchych trocin drewna. Często jednak, zwłaszcza w tańszych mieszankach, mogą się znaleźć zanieczyszczenia w postaci: klejów, kory, słomy, czy roślin energetycznych. Z tego względu, spalanie paliwa może wiązać się z nadmiernym tworzeniem popiołu, klinowaniem elementów kotła, blokowaniem mechanizmów czyszczących lub wyginaniem się korpusów palników. Wybór właściwej odmiany pelletu jest więc kluczowy dla uzyskania komfortu i bezpieczeństwa użytkowników.

Podobną ostrożnością należy się kierować decydując o kupnie ekogroszku. Paliwo to jest wytwarzane z węgla brunatnego lub kamiennego o niskiej zawartości substancji szkodliwych. Podobnie, jak w przypadku pelletu, sprzedawane mieszanki mogą zawierać zanieczyszczenia w postaci szkodliwego mułu lub miału węglowego. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak wartość opałowa, zawartość siarki i popiołu oraz spiekalność. Użycie gorszej jakości ekogroszku może wiązać się z mniejszą wydajnością, a zatem wyższymi kosztami użytkowania i ryzykiem uszkodzenia kotła.

Ciągły nadzór kotłowni

Jedną z najbardziej uciążliwych wad związanych z instalacjami wykorzystującymi pellet i ekogroszek jest obsługa. Użytkownik jest zmuszony do cyklicznego, własnoręcznego dostarczania paliwa do pieca oraz utrzymywania kotłowni w czystości. Co więcej, jest zobowiązany do dbania o uzupełnianie zapasów. Ich przechowywanie i spalanie powinno odbywać się w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach: z odpowiednią wentylacją, nie zawierających wilgoci, usytuowanych w odpowiednim miejscu domu. Tylko w ten sposób właściciel zabezpieczy magazynowane paliwa przed utratą wartości opałowej i zyska gwarancję bezpieczeństwa mieszkańców.

Niestabilne ceny rynkowe oleju opałowego

Łatwiejsze w obsłudze są systemy z olejem opałowym - jednym z produktów przerobu naftowego oraz te z gazem ziemnym - podłączanym z sieci gazociągu do domu. Wykorzystujące paliwa kotły są bezobsługowe, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i mogą być montowane w dowolnym miejscu w budynku. Jednak brak dostępu do gazociągu w rejonie zamieszkania lub wysokie koszty związane z podłączeniem do sieci mogą sprawić, że posiadanie systemu korzystającego z gazu ziemnego będzie niemożliwe. Najwyższą wydajność dla gazu ziemnego oraz oleju opałowego można uzyskać przy zastosowaniu stosunkowo drogich kotłów kondensacyjnych. Olej  wymaga również magazynowania w specjalnych zbiornikach w domu lub na dworze. W przypadku oleju opałowego oraz gazu, ważnym aspektem jest cena, która ulega zmianie w zależności od sytuacji na światowych rynkach paliw i zgodnie z tendencją rośnie z każdym rokiem.

Pompy ciepła - kompleksowe rozwiązanie

Pomimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku, pompy ciepła stanowią atrakcyjną alternatywę dla wspomnianych rozwiązań grzewczych. Wynika to z ich licznych zalet, takich jak: niskie koszty ogrzewania, efektywność, komfort obsługi oraz praca w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Zastosowana w urządzeniach technologia pozwala bowiem na pobór i przetwarzanie energii zgromadzonej w otoczeniu - powietrzu, wodzie lub gruncie - i oddawanie jej do instalacji grzewczej.

Dzięki wykorzystaniu w pompach ciepła energii odnawialnej, można powiedzieć, że użytkownik staje się posiadaczem własnego, ekologicznego źródła ciepła. Wiąże się to z całkowitą niezależnością od zmiennych cen paliw kopalnych oraz ich dostępności. Co więcej, cały proces jest całkowicie bezobsługowy, a do prawidłowej pracy pomp ciepła wymagany jest jedynie prąd elektryczny.

Dodatkowo, wykonanie instalacji opartej na pompie ciepła porównywalne jest z kosztami związanymi z instalacją nowoczesnego kotła kondensacyjnego.

System grzewczy a komfort użytkowania

Przy decyzji o wyborze systemu grzewczego do domu warto, oprócz podstawowych parametrów grzewczych i finansowych, zastanowić się również nad właściwościami paliwa, które będzie zasilać urządzenia. Może się bowiem okazać, że wybrany system generuje niższe koszty, ale nieustanne dbanie o to, aby funkcjonował zgodnie z oczekiwaniami jest niezwykle uciążliwe. Poszukiwanie i koszt właściwej odmiany paliwa, jego magazynowanie oraz perspektywa zmieniających się cen na rynku to czynniki, które powodują, że warto postawić sobie pytanie: jak ważny jest dla nas komfort.

Pozostałe pytania

Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej