Zabezpiecz swój dach przed zimą

Zima to okres, w którym dach narażony jest na bardzo trudne warunki. Bez względu na to, jaki materiał wybraliśmy przy budowie domu, może on nie sprostać zimowym wyzwaniom, takim jak porywisty wiatr, deszcz czy ciężki śnieg, który bardzo często zalega na dachach.

Konseracja dachu to podstawa

Biorąc pod uwagę te okoliczności, warto zadbać o dokładne zabezpieczenie dachu przed jak i zarówno po zimie. Jednak nie róbmy tego na własną rękę i zlećmy to zadanie fachowcom, którzy pomagali przy wykonaniu pokrycia - fachowym okiem ocenią aktualny stan, pomogą ocenić przypuszczalne zagrożenia i je sprawnie wyeliminować.

Najważniejszym elementem przy wyborze pokrycia jest jego jakość, to od niej właśnie zależy trwałość dachu. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni materiał nie wystarczy, jeżeli nie dokonujemy regularnych przeglądów i konserwacji. Stan dachu to jeden z głównych wyznaczników, na podstawie których oceniamy całościowy stan budynku. Jest to niezmiernie ważne przy wycenie budynku - zaniedbany i uszkodzony dach może znacznie obniżyć wartość nieruchomości.

Drobne usterki rodzą ogromne problemy - nie bagatelizuj ich

Podczas sprawdzania połaci dachowej ekipa, którą zatrudnimy w tym celu, może znaleźć pewne uszkodzenia. Czasem są one drobne i z pozoru nie przynoszące wielu zagrożeń - to jednak zgubne myślenie. Pamiętajmy o tym, że nawet najmniejsze usterki wymagają natychmiastowej interwencji. Dzięki temu zapewnimy sobie i naszej rodzinie spokój i bezpieczeństwo na najbliższych kilka miesięcy.

Nawet małych usterek nie można bagatelizować. O tym, że mogą skutkować poważniejszymi problemami, możemy przekonać się w najmniej odpowiednim momencie, np. w środku zimy. Jeśli dojedzie do rozszczelnienia połaci, to konsekwencje zaniedbań mogą być poważne - zawilgocenie poddasza, przecieki oraz uszkodzenie elewacji budynku. Dlatego bardzo istotne jest także sprawdzenie obróbek blacharskich, w obrębie których często dochodzi do przecieków. Skontrolujmy, czy nie są poluzowane, a silikon, którym są uszczelnione, nie popękał i się nie wykruszył.

Zadbajmy również o czystość dachu, warto przed zimą dokładnie oczyścić i umyć całe pokrycie. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową, która w łatwy i szybki sposób usunie wszelkie zabrudzenia.

Pamiętaj o konstrukcji dachu

Wykonując kompleksowe prace serwisowe, pamiętajmy również o jego konstrukcji. Ze względu na działanie silnych warunków zewnętrznych, takich jak mróz, deszcz, wiatr i przede wszystkim zalegający śnieg, może posiadać drobne usterki. Warto zbadać miejsca połaci, które są najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych: zaleganie śniegu i osiadanie zanieczyszczeń. Do takich newralgicznych punktów pokrycia można zaliczyć miejsca przecinania się połaci, jak rynny koszowe oraz połączenia z pionowymi elementami: kominami, lukarnami i koszami. Pamiętajmy, że często może dochodzić w nich do rozszczelnienia i przecieków.

Rynny - kolejny ważny element

Przed nami okres, który jest najbardziej deszczowy w skali całego roku.  Należy zatem pamiętać o tym, aby woda mogła być prawidłowo odprowadzana z dachu. Niezbędne do tego są czyste i drożne rynny i rury spustowe. Po jesieni mogą w nich zalegać liście, piasek lub igły, które w znaczący sposób mogą utrudnić odpływ wody. Jeżeli nie zadbamy o czystość tych elementów, woda, która nie będzie mogła swobodnie spływać dzięki systemowi rynnowemu, będzie spływać po ścianach domu. W konsekwencji może to oznaczać zawilgocenia, grzyby i obniżyć właściwości termoizolacyjne domu. Do wyczyszczenia rynien użyjmy myjki ciśnieniowej - jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na walkę z zanieczyszczeniami. Nie stosujmy twardych, metalowych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić rynny.

Pielęgnacja i regularna konserwacja dachu zapewni spokój i komfort mieszkańcom, jednocześnie wpłynie pozytywnie na nasz budżet. Zdecydowanie taniej i łatwiej jest usunąć drobne usterki połaci, czy samej konstrukcji, niż inwestować w kosztowne i długotrwałe naprawy. Dobrze zabezpieczony dach to również mniejsze koszty ogrzewania, co w sezonie zimowym ma ogromne znaczenie.

Antoni Luberda

Pokrycia dachowe z blachy

Zobacz wypowiedzi
Blachotrapez

Ekspert firmy

Blachotrapez