Kiedy opłaca się zainwestować w okna o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych?

Zawsze opłaca się zainwestować w okna o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych. Powinniśmy kupować najlepsze okna, na jakie możemy sobie pozwolić - skutkiem będą realne oszczędności zużycia energii oraz zwiększenie komfortu mieszkania. Oczywiście, powinno to być ściśle skorelowane z pozostałymi elementami projektu budowlanego, tak by decyzje w tym zakresie wzajemnie się nie wykluczały, ale dawały efekt synergii.

W tym kontekście niezwykle istotnym zagadnieniem jest odpowiedni montaż stolarki. Może się bowiem zdarzyć, że korzyści z zainwestowania w ciepłe okna pójdą na marne, gdy zostaną one niefachowo osadzone.

Stolarka okienna, jako jedyny element konstrukcji budynku, ma z jednej strony minimalizować starty ciepła, a z drugiej może zapewniać nam dodatkowe, pasywne zyski cieplne. Nowoczesne okna mają wiele rozwiązań w zakresie profi l, szyb i okuć, które dają możliwość realizowania przez okna różnorakich funkcji. Należy tylko w odpowiedni sposób te funkcje i właściwości zbilansować.

Bardzo istotną wskazówką w zakresie wyboru okien są również wymagania dotyczące stolarki okiennej, zapisane w warunkach technicznych. Już od 2017 r. nastąpi zaostrzenie wymagań cieplnych, jakie musi spełniać każde okno wprowadzane do obrotu w Polsce (od 1 stycznia 2017 r. - UW(max)=1,1; od 1 stycznia 2021 r. - UW(max)=0,9). Powinien być to wyznacznik dla osób, które chciałyby, aby ich inwestycja odpowiadała wymogom technicznym także w przyszłości.

Marcin Szewczuk

Okna

Zobacz wypowiedzi
Aluplast

Ekspert firmy

Aluplast