ponieważ kolektory słoneczne przetwarzają darmową energię słoneczną w energię cieplną.
Potrzebujemy ciepła codziennie niezależnie od pory roku czy dnia. Latem używamy ciepłą wodę, a w okresach chłodniejszych uruchamiamy centralne ogrzewanie. Energia elektryczna, z gazu czy oleju opałowego będzie coraz droższa, ponieważ zasoby tych naturalnych źródeł szacowane są jeszcze na 40-120 lat.
Cóż, nie można czerpać stale z ziemi nie oddając jej nic, co innego ze słońcem. Przewidywany okres świetności słońca to parę miliardów lat.
Dużo? Tak.
Darmo? Tak.
Skorzystać? Tak.
Niektórym dziwne wyda się to wielokrotne Tak, ale nasze jutro bez pozyskania i przetworzenia energii słonecznej jest trudne do wyobrażenia.
Mamy tutaj korzyści finansowe. Ceny wszystkich standardowych źródeł energii rosną i będą rosły - energii słonecznej wręcz przeciwnie. Czym więcej urządzeń będzie produkowanych tym będą tańsze. Korzyści ekologiczne - ogromne. Dodać do tego powinniśmy korzyści pewnej niezależności energetyczne.
Przy produkcji ciepła kolektory słoneczne nie emitują szkodliwych związków, nie powodują powiększania dziury ozonowej, nie zanieczyszczają środowiska. Zobaczmy, jak to wygląda finansowo na przykładzie 4 osobowej rodziny w domu 200m2 dość dobrze zaizolowanym.
Z badań i danych zebranych na terenie Polski i Niemiec wynika, że kolektory słoneczne mogą nagrzać ciepłą wodę już od kwietnia aż do września. Średnio taka rodzina bez kolektorów słonecznych płaci około 300-400 złotych/miesiąc na potrzeby ciepłej wody, korzystając z gazu płynnego lub oleju opałowego płaci od 250-350 złotych, a korzystając z gazu ziemnego od 200-300 złotych. Zakresy te wynikają z różnego zużycia wody na 1 osobę od 50l/osobę/dobę do 150 l/osobę/dobę.
Od kwietnia do września pomimo, że słońce świeci to czasami pojawią się chmury, możemy śmiało przyjąć że w owym czasie kolektory słoneczne będą dla nas pracowały przez 4 pełne miesiące. I tak w zależności od posiadanego medium dzięki naszym kolektorom słonecznym możemy zaoszczędzić nawet do 1600 złotych rocznie rozpatrując tylko ciepłą wodę. Dla systemu słonecznego wspomagającego centralne ogrzewanie możemy zaoszczędzić dodatkowo do 1000 złotych rocznie.
Zamontowanie kolektorów słonecznych daje największe rezultaty przy współpracy z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, czym niższe temperatury pracy systemu ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego, tym więcej energii możemy pozyskać ze słońca.
Dzisiaj coraz częściej w całej Polsce startują programy niskiej emisji, dzięki którym możemy dostać zwrot do 75% poniesionych nakładów na materiały, wykonanie i projekt. Korzyści jest dużo, a czy z nich skorzystamy?