Jedynym możliwym rozwiązaniem w tym przypadku jest potraktowanie takiego "komina" z cegły silikatowej jako obudowy właściwego komina, którym może być np. metalowy wkład kominowy ze stali kwasoodpornej. Taki wkład powinien mieć dobraną odpowiednią średnicę stosownie do obciążenia cieplnego urządzenia grzewczego i rodzaju stosowanego paliwa.
Choć cegły wapienno-piaskowe, inaczej nazywane silikatami produkowane są wyłącznie z surowców naturalnych, nie nadają się na przewody dymowe. Główne składniki wyrobów silikatowych to: piasek, wapno i woda. Elementy ścienne silikatowe są materiałem całkowicie niepalnym - nie zmienia to jednak ich przeznaczenia.
W przypadku wystąpienia pożaru, zanim nastąpi naruszenie struktury silikatu (co następuje w temperaturze powyżej 6000C), najpierw wydobywa się z muru woda i przy temperaturze ok. 6000C związana chemicznie woda krystaliczna. Ściany z silikatów zapewniają wysokie bezpieczeństwo pożarowe budynku, umożliwiając w czasie pożaru bezpieczną ewakuację ludzi i zwierząt. W czasie pożaru cegły silikatowe nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji.