Z jednej strony dom energooszczędny wymaga dużo mniej energii dla utrzymania komfortu cieplnego, natomiast z drugiej zdecydowanie bardziej intensywna musi być wentylacja, aby usunąć większą ilość wilgoci, nieuniknionej przy eksploatacji bardziej szczelnego obiektu.
Właśnie dlatego wentylacja grawitacyjna może okazać się niewystarczająca. Dodatkowe korzyści może przynieść w tym wypadku zastosowanie rekuperatora, czyli urządzenia z wymiennikiem, które odbierze ciepło z powietrza usuwanego, a odda je do powietrza wentylacji nawiewnej. Przy wysokich sprawnościach tych urządzeń, może się to wiązać ze znacznym odzyskiem energii.
Warto rozważyć uzupełnienie systemu wentylacji w domu energooszczędnym o gruntowy wymiennik ciepła. Jest to inwestycja, która może stać się źródłem znacznych korzyści, sięgających nawet do 50% zysków energii, jak podają firmy specjalizujące się w tych urządzeniach. Przez podgrzewanie powietrza wentylacyjnego zimą oraz chłodzenie latem, możliwe jest znaczne zmniejszenie zużycia paliw kopalnych oraz redukcja emisji CO2.