Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy ocieplenie całej podłogi parteru można zastąpić izolacją wokół ścian fundamentowych?

Zamiast ocieplać całą podłogę parteru, można ułożyć izolację termiczną tylko na cokole (do wysokości podłogi parteru) oraz od wewnątrz wzdłuż ścian fundamentowych w pasie o wysokości 1 m. Wielu specjalistów uważa, że ze względu na dużą pojemność cieplną gruntu takie ocieplenie jest mniej skuteczne i dopuszcza jego stosowanie jedynie wtedy, gdy mieszkańcy chcą uniknąć uciążliwych prac wewnątrz domu lub zachować istniejące posadzki.

Do ocieplania ścian fundamentowych i cokołów nadają się najlepiej płyty z polistyrenu ekstrudowanego grubości 6?8 cm, który jest odporny na długotrwałe działanie wilgoci. Izolację taką przykleja się do ścian lepikiem bezrozpuszczalnikowym. W części podziemnej ocieplenie takie nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń, natomiast w części cokołowej ściany fundamentowe należy pokryć tynkiem na siatce zbrojącej lub wykończyć płytkami elewacyjnymi klinkierowymi lub betonowymi.

opr.: Redakcja

 

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania