Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W jaki sposób określa się klasę energetyczną budynku?

Zapotrzebowanie budynku na energię określa się na podstawie charakterystyki energetycznej budynku porównanej z parametrami tzw. budynku referencyjnego.

W ten sposób określony jest wskaźnik EP, a tym samym klasa energetyczna budynku.

Warunki techniczne dla budynku referencyjnego (standardu podstawowego, czyli o minimalnych przyjętych wymaganiach energetycznych) są zdefiniowane w znowelizowanych przepisach techniczno-budowlanych. Dane te stanowią punkt odniesienia i bez ich określenia nie jest możliwe wyliczenie żadnego innego wskaźnika.

Obliczenie wskaźnika zintegrowanej charakterystyki energetycznej budynku EP polega na wyznaczeniu wskaźników cząstkowych, a następnie porównaniu ich ze wskaźnikami cząstkowymi budynku referencyjnego. W ten sposób otrzymuje się bezwymiarowe wyrażenia, których suma określa EP całego budynku. Na podstawie tej wartości przypisuje się budynkowi klasę energetyczną.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania