Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Tylko gminy mogą zadbać o recykling

Samorządy odpowiadają za gospodarkę odpadami, ale to, czy śmieci trafią do recyklingu, zależy od przedsiębiorców. To jednak utrudnia właściwą gospodarkę odpadami komunalnymi.

Polska ma poważny problem ze śmieciami - 93,5 proc. odpadów, które ulegają biodegradacji (odpadki po żywności, skórki itp.), ląduje na wysypiskach. Pozostałych śmieci z gospodarstw domowych w takie miejsca trafia 86,6 proc. Niewiele więc trafia do recyklingu i spalenia. Tymczasem średnio w Unii Europejskiej wysypiska przyjmują około 47 proc. odpadów.

Jeżeli zostanie zmienione prawo, czego chce Ministerstwo Środowiska, wówczas gmina stanie się właścicielem odpadów i będzie pobierała zryczałtowaną opłatę za ich wywóz i za zagospodarowanie. Segregacja śmieci, ich odzysk i recykling zaczną funkcjonować.

Samorządy będą mogły np. budować na dużych osiedlach specjalne pawilony, gdzie mieszkańcy przyniosą odpady, a pracownicy je posegregują. W takich pawilonach można wysegregować nawet do 80 proc. odpadów - 10 razy więcej niż w dużych sortowniach. W ten sposób spora część domowych śmieci po przebraniu zamiast na wysypiska trafi do przetworzenia.

Brak kontroli gmin nad odpadami na ich terenie powoduje także inne trudności. Kuleje zbiórka starych telewizorów, pralek czy innych urządzeń elektrycznych i gospodarstwa domowego. Polska zbiera, według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, około 2,7 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a powinna 4 kg.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.supermozg.gazeta.pl

Dodano: 2010-09-01
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej