Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rekordowy poziom stężenia gazów cieplarnianych

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, głównie dwutlenku węgla i metanu, w 2009 r. osiągnęło najwyższy poziom od początku epoki przemysłowej i nadal rośnie.

Sekretarz generalny WMO Jeremiah Lengoasa zaprezentował w Genewie coroczny raport, tzw. Biuletyn Gazów Cieplarnianych, obejmujący okres do końca 2009 r. Raport głosi, że pomimo spowolnienia gospodarczego poziom dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu w atmosferze nadal rósł w 2009 r. W ciągu 10 tys. lat przed rewolucją przemysłową poziom dwutlenku węgla był stały. Od 1750 r. w następstwie spalania paliw kopalnych, wylesienia czy zmian w sposobie użytkowania gruntów stężenie tego gazu wzrosło o 38 procent. Według raportu WMO, w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnio stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrastało rocznie o 1,88 procent.

Jeśli całkowicie zaprzestano by emisji dwutlenku węgla, i tak zniknąłby on z atmosfery dopiero po stu latach. Z kolei stężenie metanu od 1750 r. wzrosło o 158 procent. Za ok. 60 procent emisji tego gazu odpowiada człowiek, zaznaczyła WMO.

Do emisji metanu dochodzi także w związku z topnieniem pokrywy lodowej Arktyki oraz częstszymi opadami na terenach podmokłych, których powodem jest globalne ocieplenie. Może to sprawić, że w związku z coraz wyższymi temperaturami do atmosfery będzie trafiać coraz więcej metanu, który z kolei będzie odpowiadał za jeszcze większe ocieplenie planety.

Najnowszy Biuletyn Gazów Cieplarnianych został przedstawiony pięć dni przed rozpoczęciem w meksykańskim Cancun konferencji ONZ na temat zmian klimatycznych. Uczestnikom ostatniego szczytu w Kopenhadze nie udało się ustalić planu działania po 2012 r., gdy wygaśnie protokół z Kioto na temat redukcji emisji gazów cieplarnianych.

źródło: PAP
zdjęcie: Adrian Jabłoński

Dodano: 2010-11-25

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej