Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
Studio Z500
Gotowy projekt domu Z127 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
127.62m2
czytaj dalej
DOMPLAN
Powierzchnia użytkowa
117.40m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Tania i czysta energia elektryczna z wiatru

Elektrownia wiatrowa to rozwiązanie całkowicie ekologiczne i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Unia Europejska wspiera takie rozwiązania, więc można ubiegać się o częściowy zwrot kosztów inwestycji. Jest to idealne rozwiązanie, które zapewni stałe i zupełnie bezpłatne dostawy energii elektrycznej.

Elektrownie wiatrowe są całkowicie niezależnie od krajowych, sieciowych dostawców prądu. Elektrownie Electric Wind cechują się wysoką jakością oraz łatwością obsługi.

Przykłady zastosowań elektrowni wiatrowej:

  • domy jednorodzinne i niewielkie osiedla;
  • gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa i systemy telekomunikacyjne,
  • pompownie wody i oczyszczalnie ścieków,
  • oraz wiele innych.

Zakup elektrowni wiatrowej przeważnie zaspokaja potrzeby domu jednorodzinnego, jest przy tym często tańszy, niż podłączenie do sieci elektroenergetycznej. Średni czas zwrotu z inwestycji, w zależności od uwarunkowań lokalnych i wielkości elektrowni, wynosi od 2 do 5 lat.

Aby określić okres zwrotu z inwestcyji we własną elektrownią wiatrową należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz ceny elektrowni do kalkulacji należy przyjąć łączną moc urządzeń, średni czas pracy urządzeń elektrycznych na dobę i cenę kWh.


Interpretacja:
Urządzenia o mocy 9000 W, działające przez 10 godziny na dobę, zużyją w trakcie miesiąca prąd o wartości 1512 złotych. Te same urządzenia podłączone do systemu elektrowni wiatrowej Electric Wind wyposażonego w zestaw 20 sztuk w pełni naładowanych akumulatorów mogą pracować bez wiatru przez 102 godziny, co po przeliczeniu daje 10 dni pracy przez 10 godzin na dobę, bez kosztów.

Interpretacja:
Elektrownia wiatrowa o mocy 10 kW zwróci się w ciągu 4 lat.

Warunki prawne budowy elektrowni wiatrowej

Zbudowanie elektrowni wiatrowej jest stosunkowo prostą inwestycją. Jeśli chcemy wykorzystać energię na własne potrzeby, nie musimy ubiegać się o zgody zakładów i urzędów energetycznych.

Dokumentacja, którą należy skompletować przed rozpoczęciem budowy elektrowni wiatrowej:

  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na podstawie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym;
  • pozwolenie na budowę wydawane przez starostę.

źródło i zdjęcie: Electric Wind

Dodano: 2011-02-22
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej