Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ekologiczne trendy w aranżacji wnętrz

Kolory ziemi od zawsze gościły we wnętrzach. Zdaje się jednak, że obecnie wracają na salony. Do woli możemy przebierać w złamanych bielach, piaskowych beżach i oliwkowo-szarych brązach. Taka paleta barw stanowi bezpieczne tło dla mebli i dodatków, niejednokrotnie podkreślając i wydobywając z nich naturalnie piękny kolor.

Neutralna kolorystyka jest ponadczasowa i dlatego chętnie jest stosowana w aranżacji wnętrz, w tym przede wszystkim na ścianach. Ekologiczny trend w aranżacji wnętrz jest coraz bardziej widoczny. Modne są kolory ziemi, do głosu dochodzą również naturalne materiały. Do takich należy płótno firmy Minka, którym możemy ozdobić nasze ściany.

Naturalna aranżacja ścian

Tradycja zdobienia ścian praktykowana była już w starożytności. Wtedy jednak na malowidła ścienne w swoim domu pozwolić sobie mogli tylko najbogatsi. Dopiero w XIX wieku technika zdobienia ścian w prywatnych posiadłościach została spopularyzowana. To wtedy najwybitniejszy twórca malowideł ściennych P. Puvis de Chavannes zaczął malować obrazy farbami olejnymi na płótnie, a następnie przyklejać płótno do ściany. Stłumione barwy jego obrazów znakomicie imitowały wrażenie, jakie wywołuje fresk. Nic więc dziwnego, że każdy chciał mieć takie dzieło na swojej ścianie.

Dziś, taki efekt osiągnąć możemy szybciej, łatwiej i z pewnością mniejszym nakładem finansowym. Za element dekoracyjny ściany może posłużyć nam przyklejone do niej płótno z grubym splotem, wykonane ze stuprocentowej bawełny w kolorze naturalnym lub zadrukowane eko technologią lateksową z dowolnym wzorem.

Wybór  kolorów i motywów płócien jest szeroki, od modnego w ostatnim czasie intensywnego w barwach stylu glamour, stonowanego stylu rustykalnego, po delikatne pastele idealnie komponujące się ze stylem shabby chic. Płótno w naturalnym kolorze możemy samodzielnie pomalować farbami , nadając mu niepowtarzalny charakter, mówi Dorota Kucharczyk z firmy Minka, producenta ekologicznych dekoracji ściennych.

Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, dekorowanie ścian tkaniną ma także wymiar praktyczny. Płótno umieszczone na ścianie, ale także na suficie wpływa na poprawę akustyki w pomieszczeniu.

Naturalne płótno ścienne jest cięższe od tapet papierowych i dlatego do jego przyklejenia stosuje się kleje do tapet ciężkich, dodaje Kucharczyk.

Naturalne kolory na ścianie

Barwy ziemi dodają wnętrzu szlachetności i elegancji. Decydując się na określony kolor tkaniny na ścianie trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że ciemna kolorystyka optycznie zmniejszy pomieszczenie. Nie powinno się jej zatem stosować na całej powierzchni, zwłaszcza w małych pokojach. Jasne, naturalne barwy płótna nadadzą natomiast pomieszczeniu lekkości i przestrzeni, a oryginalna faktura tkaniny ciekawie urozmaici wnętrze.

źródło i zdjęcie: Minka

Dodano: 2013-03-08

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej