Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy gruba spoina jest lepsza od cienkiej?

Może się wydawać, że im coś jest grubsze, tym solidniejsze. Podobnie niektórzy oceniają jakość spoin zastosowanych przy budowaniu ścian - im grubsza spoina, tym większe obciążenie będzie można przenieść ścianą.

Otóż jest odwrotnie, bowiem spoina to najsłabszy element muru. I tu powstaje pytanie - murować tradycyjnie czy używać cienkiej zaprawy klejowej?

Zaprawy tradycyjne umożliwiają wykonywanie spoin grubości od 8 do 15 mm, natomiast potocznie zwane "zaprawy klejowe" (choć z klejami niewiele mają wspólnego), dają możliwość wykonania spoiny cienkowarstwowej grubości od 1 do 3 mm. Te najcieńsze spoiny można stosować do łączenia bloczków z betonu komórkowego wykonanych tak dokładnie, jak bloczki H+H.

Spoina 1 czy 2- milimetrowa w porównaniu do tradycyjnych, prawie 15 mm, spoin daje wiele korzyści:

  1. Znaczące obniżenie strat ciepła. Przy spoinie o grubości 1 mm w ścianie jednowarstwowej z bloczków H+H TERMO (grubości 36,5 cm) straty ciepła, wynikające z "zimniejszego" elementu ściany jakim jest warstwa zaprawy, wynoszą ok. 4 % , podczas gdy w ścianie z tych samych bloczków wymurowanej na zaprawie o grubości spoiny 12 mm to już ponad 25 %.
  2. Wzrost nośności muru - ponieważ spoina jest najsłabszym elementem muru, to im jest ona cieńsza tym ściana będzie mocniejsza i przeniesie więcej obciążeń.
  3. Niższy koszt wykonania muru - koszt zbudowania 1 m2 ściany zależy między innymi od ilości i ceny zaprawy. Ściana z bloczków H+H o grubości 24 cm to zużycie ok. 2,4 kg zaprawy do spoin cienkowarstwowych i ok. 1,5 litra wody na każdy m2 ściany. Koszt takiego rozwiązania to ok. 2 zł/m2.

Stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną zużywamy ok. 24 dm3 zaprawy (ok. 7,5 litra wody i 42 kg suchej mieszanki do zapraw) - koszt ok. 15 zł/m2.

źródło: H+H

Dodano: 2015-03-02

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej