Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czym można wykańczać mury z betonu komórkowego?

Zacznijmy od tego, że podłoże z bloczków z betonu komórkowego jest podłożem typowym i nie ma konieczności stosowania do niego specjalnych rozwiązań czy zabiegów.
Ściana wykonana z betonu komórkowego z uwagi na swój mineralny charakter, dobrze "współpracuje" z każdym rodzajem tynku, aczkolwiek najkorzystniejsze są tynki mineralne. Jakich jednak tynków się nie poleca?

Z uwagi na zjawisko dyfuzji pary wodnej przez ścianę (paroprzepuszczalności), nie poleca się stosowania na mury z betonu komórkowego tynków na bazie żywic akrylowych. Chyba, że ściana jest już zaizolowana warstwą o dużym oporze dyfuzyjnym, czyli styropianem. Wtedy rodzaj tynku zewnętrznego nie ma znaczenia.

Dużą zaletą betonu komórkowego jest to, że bloczki mają idealne wymiary (tolerancja wymiaru szerokości ± 1,5 mm), więc ściany z nich zbudowane stanowią dobre podłoże pod wszelkie warstwy wykończeniowe. Z kolei równa powierzchnia ściany pozwala stosować pocienione tynki i nie wymaga wyrównywania zaprawą tynkarską.
Aplikacja tynku na ścianie z betonu komórkowego jest standardowo poprzedzana zaimpregnowaniem podłoża impregnatem odpowiednim do rodzaju wybranego tynku.

źródło: H+H

Dodano: 2015-07-01

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej