Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Co ekolodzy sądzą o składowaniu CO2?

Koalicja Klimatyczna jest zdania, że w Polsce nie ma potrzeby realizowania dwóch demonstracyjnych instalacji CCS, czyli Carbon Capture and Strorage (technologia wychwytu i składowania dwutlenku węgla).

Metoda ta pozwala na składowanie CO2, w ramach walki ze zmianami klimatu, w podziemnych strukturach geologicznych i ma być wykorzystana w dwóch projektach w Bełchatowie i Kędzierzynie. Mamy wątpliwości, czy od razu trzeba realizować dwa takie projekty pilotażowe.

Jest to technologia bardzo dyskusyjna, wysoko energochłonna i bardzo ryzykowna i może lepiej by było zatrzymać się na jednym projekcie, powiedział Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju należącego do Koalicji Klimatycznej (KK).

Środki pieniężne, które miałyby zostać wykorzystane do budowy instalacji CCS w Polsce służących składowaniu CO2, Koalicja Klimatyczna wolałaby przeznaczyć na rozwój innowacyjnych rozwiązań pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Proces, jaki ma się toczyć na przyznawanie wsparcia unijnego ma polegać na tym, kto da więcej pieniędzy z poszczególnych krajów, a Polska jest zdecydowanie krajem biedniejszym od innych. Uważamy że oprócz instalacji CCS pieniądze te mogą iść na innowacje w energetyce odnawialnej. Mogłoby to być dodatkowe wsparcie na rozwiązania, które są rozwiązaniami wysokiego ryzyka, ale mogą dać wysoką korzyść jeżeli będą zrealizowane. Jest to według nas ważniejsze niż dwie pilotażowe inwestycje, podsumował Kassenberg.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.farmer.pl

Dodano: 2009-11-27

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej