Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Prawo energetyczne - znowelizowana ustawa weszła w życie

Za zmianę sprzedawcy energii elektrycznej konsument nic nie zapłaci, a cała procedura nie potrwa dłużej niż jeden miesiąc. W internecie będzie można porównać oferty konkurencyjnych sprzedawców. Dziś wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo energetyczne.

Usprawnienia administracyjne, związane z dostępnością ofert i skróceniem okresu zmiany, niekoniecznie zwiększą zainteresowania zmianą sprzedawcy energii. Porównywanie ofert zakładów energetycznych ma być łatwiejsze, a za przerwy w dostawie energii otrzymamy do 5 tys. zł odszkodowania.

Mimo że już wcześniej prezes Urzędu Regulacji Energetyki zachęcił większość operatorów do maksymalnego uproszczenia i skrócenia procedur, ciągle jeszcze nieliczni odbiorcy skorzystali z możliwości zmiany sprzedawcy energii. Na koniec 2009 roku wszystkich odbiorców indywidualnych, kupujących prąd od innego sprzedawcy niż tradycyjnie związany z danym terenem, było jedynie 1035.

Polacy boją się zmian - 89 proc. ludności nie wie, jak dokonać zmiany sprzedawcy energii. Wciąż potrzebna jest edukacja na temat możliwości zmiany dostawcy energii elektrycznej, uważa Lidia Cieślak, dyrektor działu Industry & Governmental Relations w On Board PR Ecco Network.

Nowelizacja prawa budowlanego przewiduje, że każdy operator będzie musiał publikować listę sprzedawców energii, z którymi zawarł umowę, oraz tzw. sprzedawcy z urzędu, który działa na jego obszarze. Natomiast sprzedawcy energii będą sporządzali i publikowali oferty sprzedaży energii i paliw. Informacje będą dostępne na ich stronach internetowych oraz w siedzibach.

Rzetelne kalkulatory porównujące ceny oferowane przez sprzedawców energii elektrycznej działających na terenie poszczególnych operatorów, mają ułatwić mobilność odbiorców.

Dodatkowo nowe przepisy gwarantują odbiorcy wypowiedzenie umowy, na podstawie której przedsiębiorstwo energetyczne dostarcza mu energię, bez ponoszenia kosztów i odszkodowań. Wystarczy, że odbiorca zawrze umowę sprzedaży z nowym sprzedawcą i rozliczy się ze starym.

Znowelizowana ustawa prawa energetycznego mówi także o tym, że gminy będą musiały efektywnie planować i wykorzystywać energię. Projekty założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe mają być przygotowywane przez gminy na co najmniej 15 lat i aktualizowane raz na trzy lata.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.gazeta.pl

Dodano: 2010-03-11

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej