Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dotowanie przydomowych oczyszczalni ścieków

Jak zapowiada wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zostanie przywrócona możliwość dotowania przydomowych oczyszczalni ścieków. Resort rozważa skorzystanie z szybkiej ścieżki legislacyjnej.

Ze stanowiska Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, jednoznacznie wynika, że od 1 stycznia samorządy nie mogą dotować prywatnych inwestycji ekologicznych, takich jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to związane z ostatnią nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska, która zniosła gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Z ich środków pochodziły do tej pory dotacje przeznaczane dla osób fizycznych.

Po zmianie przepisów dotychczasowe dochody funduszy stały się dochodami budżetów gmin, tymczasem samorządy nie mogą finansować prywatnych inwestycji ze środków budżetowych.

Ministerstwo Środowiska już zapowiedziało przywrócenie istniejących do końca 2009 roku możliwości. Przygotowywana jest zmiana w ustawie Prawo ochrony środowiska, która na zasadach podobnych do modernizacji obiektów zabytkowych, pozwoli na wykorzystanie środków pochodzących z kar i opłat za korzystanie ze środowiska na dofinansowanie inwestycji ekologicznych - zapowiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Wiceminister Gawłowski podkreślił, że nie ma obecnie problemu dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków na podstawie umów zawartych przed 1 stycznia 2010. Jak wyjaśnił, są to kontrakty cywilno-prawne, których postanowień należy dotrzymać.

źródło: PAP
zdjęcie: www.instalacjebudowlane.pl

Dodano: 2010-03-15

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej