Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zrównoważone budownictwo, czy droższy prąd?

Zrównoważona gospodarka nieruchomościami generuje więcej kosztów, ale jest w stanie wyzwolić bardzo duże rezerwy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Według szacunków dla krajów OECD, nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne odpowiadają za ok. 30 proc. ich emisji. Dlatego sektor ten stał się tak ważny z punktu widzenia osiągnięcia celów ochrony środowiska, stwierdzają autorzy z firmy doradczej Roland Berger w opracowaniu pt. "Utrzymanie równowagi w zarządzaniu nieruchomościami". Raport powstał na podstawie rozmów i ankiet przeprowadzonych w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.

Autorzy podkreślają, że za postęp w redukcji CO2 w budownictwie odpowiedzialne są wszystkie ogniwa łańcucha, od projektantów budynków, deweloperów, po właścicieli gruntów i operatorów. Ponad 70 proc. właścicieli budynków, inwestorów i wynajemców przygotowuje się jednak do większych opłat z tego tytułu.

Tylko w Niemczech dodatkowe koszty z tytułu bardziej zrównoważonego budownictwa szacowane są na ok. 13 mld euro rocznie. Dla Szwajcarii koszty te Roland Berger wycenił na 1,4 mld euro rocznie, a dla Austrii na 1,3 mld. Oznacza to odpowiednie podwyżki czynszów. Z raportu wynika, że akceptowane są średnie wzrosty o 4,5 proc. rocznie., choć będą prawdopodobnie dwukrotnie wyższe.

Co czwarty ankietowany gotów jest więcej płacić za zrównoważone budownictwo, lecz pod warunkiem, że jednocześnie wpłynie to na zmniejszenie rosnących cen energii, powiedział prof. Torsten Henzelmann, partner w Civil Economics Competence Center w Roland Berger Strategy Consultants.

Połowa z osób ankietowanych wierzy, że w ciągu kilku następnych lat nieruchomości staną się w większym stopniu strategicznymi zasobami dla redukcji CO2. Zarazem zdają sobie sprawę, że odpowiednie certyfikaty, typu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) lub DGNB (German Sustainable Building Certification), nie podnoszą w wymierny sposób wartości nieruchomości.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.dziennik.pl

Dodano: 2010-04-06

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej