Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nie pal odpadów w domowych piecach

Niestety, wciąż spalamy groźne dla nas i środowiska odpady w domowych piecach. To nierozsądne podejście podyktowane jest często brakiem środków na zakup opału i na wywóz śmieci. Zanieczyszczenia emitowane przez poszczególne gospodarstwa są groźniejsze dla środowiska od tych wytwarzanych w zakładach przemysłowych, czy elektrowniach.

Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Środowiska mówi, że duże zakłady przemysłowe są istotnymi źródłami emisji, ale bardzo ważna jest przy tym niska emisja w dużych miastach, pochodząca z palenisk indywidualnych. Niestety, czasem brak jest świadomości społecznej, że to co spalamy ma w dużej mierze wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Jeżeli spalamy śmieci albo paliwa bardzo niskiej jakości, to musimy mieć świadomość, że tym zanieczyszczonym powietrzem będziemy oddychać. Niezwykle więc istotne jest to, aby zwracać uwagę na to co spala się np. w kominkach, przypomina Toczko. Palenie odpadów w domowych piecach to nie rzadkość.

W domowych piecach nie można spalać żadnych odpadów, opakowań plastikowych i gazet kolorowych. Zachodzi wtedy proces niepełnego spalania, w trakcie którego powstają substancje bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zdaniem Toczko, zupełnie inny charakter mają zanieczyszczenia emitowane przez np. elektrownie, a inny przez indywidualne kotły. W elektrowni mamy wielkie filtry, wysoką temperaturę spalania, w indywidualnych kotłach jest często niska temperatura spalania, niskiej jakości paliwa.

Dariusz Piątek - w-ce wojewoda mazowiecki mówi, że powinniśmy pomyśleć o osiedlowych kotłowniach, wtedy mniej emisji będzie również na terenach wiejskich. Wpływamy na samorządy, żeby lepiej się przyjrzały swojej gospodarce odpadami.

źródło: www.polskieradio.pl
zdjęcie: www.wiazowna.info.pl

Dodano: 2010-05-26

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej