Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Internauci demaskują dzikie wysypiska śmieci

Naukowcy z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wypowiedzieli wojnę nielegalnym wysypiskom. Stworzyli serwis internetowy, za pośrednictwem którego każdy może zamieścić zdjęcia nielegalnie wyrzucanych odpadów i śmieci oraz podać ich lokalizację.

Wchodząc na stronę posprzątajmy.pl każdy internauta może zamieścić zdjęcie dzikiego wysypiska śmieci i przyporządkować je do odpowiedniego punktu na mapie, opisując miejsce, gdzie się znajduje. W ten sposób tworzona jest aktualna baza z nielegalnymi wysypiskami.

Serwis dopiero się rozwija, a już dzięki użytkownikom, udało się zlokalizować kilkadziesiąt nielegalnych wysypisk. Będziemy informować samorządy, gdzie znajdują się dzikie śmietniska i motywować je do zajęcia się tym wielkim i śmierdzącym problemem. Im więcej osób skorzysta z portalu, tym więcej nielegalnych wysypisk uda się zdemaskować i usunąć, zachęca Mateusz Tułecki z Katedry Reklamy, Grafiki Komputerowej i Nowych Mediów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, pomysłodawca serwisu.

Na portalu można również założyć własny profil z funkcją dodawania komentarzy. To ważny krok do stworzenia wirtualnej społeczność, która będzie miała realny wpływ na poprawę środowiska naturalnego w Polsce.  W planach jest także utworzenie "rankingu łowców wysypisk" i "ranking samorządów terytorialnych", które mają największe osiągnięcia w walce z dzikimi wysypiskami śmieci. Planowane jest również stworzenie wersji mobilnej portalu, która pozwoli w łatwy sposób dodawać zdjęcia i lokalizacje wysypisk, używając telefonów komórkowych.

Nielegalne wysypiska śmieci to prawdziwa plaga. Musimy coś z tym zrobić, przekonuje Mateusz Tułecki.

źródło: www.wsiz.rzeszow.pl
zdjęcie: www.bik3.wordpress.com

Dodano: 2010-06-22

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej