Internauci demaskują dzikie wysypiska śmieci

Internauci demaskują dzikie wysypiska śmieci

Naukowcy z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wypowiedzieli wojnę nielegalnym wysypiskom. Stworzyli serwis internetowy, za pośrednictwem którego każdy może zamieścić zdjęcia nielegalnie wyrzucanych odpadów i śmieci oraz podać ich lokalizację.

Wchodząc na stronę posprzątajmy.pl każdy internauta może zamieścić zdjęcie dzikiego wysypiska śmieci i przyporządkować je do odpowiedniego punktu na mapie, opisując miejsce, gdzie się znajduje. W ten sposób tworzona jest aktualna baza z nielegalnymi wysypiskami.

Serwis dopiero się rozwija, a już dzięki użytkownikom, udało się zlokalizować kilkadziesiąt nielegalnych wysypisk. Będziemy informować samorządy, gdzie znajdują się dzikie śmietniska i motywować je do zajęcia się tym wielkim i śmierdzącym problemem. Im więcej osób skorzysta z portalu, tym więcej nielegalnych wysypisk uda się zdemaskować i usunąć, zachęca Mateusz Tułecki z Katedry Reklamy, Grafiki Komputerowej i Nowych Mediów w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, pomysłodawca serwisu.

Na portalu można również założyć własny profil z funkcją dodawania komentarzy. To ważny krok do stworzenia wirtualnej społeczność, która będzie miała realny wpływ na poprawę środowiska naturalnego w Polsce.  W planach jest także utworzenie "rankingu łowców wysypisk" i "ranking samorządów terytorialnych", które mają największe osiągnięcia w walce z dzikimi wysypiskami śmieci. Planowane jest również stworzenie wersji mobilnej portalu, która pozwoli w łatwy sposób dodawać zdjęcia i lokalizacje wysypisk, używając telefonów komórkowych.

Nielegalne wysypiska śmieci to prawdziwa plaga. Musimy coś z tym zrobić, przekonuje Mateusz Tułecki.

źródło: www.wsiz.rzeszow.pl
zdjęcie: www.bik3.wordpress.com