Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Co z Krajowym Planem Działań w zakresie OZE?

Organizacje pozarządowe i grono ekspertów działających w obszarze sektora energetyki odnawialnej, wystosowały apel do premiera Donalda Tuska z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie przygotowania Krajowego Planu Działań (KPD) w zakresie energii ze źródeł odnawialnych.

Ministerstwo Gospodarki upubliczniło projekt Krajowego Planu Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD) 25 maja br., prosząc o przesyłanie uwag do projektu do dnia 11 czerwca. Zdaniem sygnatariuszy apelu, przytłaczająca większość organizacji przesłała wyjątkowo negatywne opinie wskazujące nie tylko szereg błędów merytorycznych, ale i niedotrzymanie standardu przygotowania Krajowego Planu Działań wskazywanego w treści Dyrektywy 2009/28/WE.

Do dnia wysłania apelu nie odbyło się żadne spotkanie podsumowujące przesłane uwagi, nie zakończono więc w ten sposób formalnie procesu konsultacji społecznych. Autorzy listu twierdzą, że nikt w Ministerstwie Gospodarki nie chce udzielić informacji o tym, jak dalej przebiegał będzie proces formułowania treści KPD. Autorzy apelu oceniają, że od samego początku tworzenia tego dokumentu towarzyszył mu brak transparentności.

Projekt KPD zaakceptowany przez Radę Ministrów RP powinien zostać przesłany do Komisji Europejskiej, zgodnie z zapisami Dyrektywy nie później niż do końca czerwca bieżącego roku.

Sygnatariusze niniejszego apelu zwracają się do Pana Premiera z prośbą o osobisty nadzór nad tym wyjątkowo ważnym procesem. Sektor energetyki odnawialnej w ciągu najbliższego dziesięciolecia będzie musiał pełnić znaczącą rolę w wytwarzaniu różnego rodzaju energii. Bez klarownego planu jakim właśnie ma być Krajowy Plan Działań, realizacja tych celów przez sektor nie będzie możliwa, a Państwo ponosić będzie, poprzez konieczność zakupu z zagranicy brakującej w bilansie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, zbędne, znaczące, koszty wynikające z zapisów Dyrektywy 2009/28/WE, czytamy w liście do Donalda Tuska.

Pod apelem podpisali się: Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej; dr Stanisław M. Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki; Prof. dr hab. inż. Jacek Zimny, przewodniczący - Polska Geotermalna Asocjacja; Robert Cyglicki dyrektor Greenpeace Polska; Magdalena Dul-Komosińska, dyrektor naczelny zarządu WWF Polska.

Poparcie do apelu wyraziły także organizacje członkowskie Koalicji Klimatycznej.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.streemo.pl

Dodano: 2010-07-01

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej