Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak kupować i budować komin?

Należy zadbać o to, by komin został dobrany do urządzenia grzewczego. Jest to zadanie dla instalatora, który dobierze jego średnicę, poszczególne elementy oraz wskaże najwłaściwszy sposób jego usytuowania.

Uwaga!

Zbyt mała w stosunku do mocy kotła średnica komina zakłóca odprowadzanie spalin. Dlatego należy upewnić się, czy przewody kominowe mają przekrój dobrany do mocy urządzeń grzewczych i jednakowy na całej swojej długości.

Warto sprawdzić dokumentację techniczną i oznakowanie komina. W czasie montażu należy dopilnować, by każdy przewód kominowy był poprowadzony pionowo. Odchylenie przewodu od pionu może wynosić maksymalnie 30 stopni, lecz tylko na odcinku nie dłuższym niż 2 m. Trzeba zadbać, by przed uruchomieniem komin został odebrany przez mistrza kominiarskiego, który sprawdzi: zgodność wykonania komina z projektem, stan techniczny komina, drożność przewodów oraz ciąg kominowy. Osoba dokonująca odbioru komina, czyli mistrz kominiarski, musi podpisać protokół dopuszczający go do użytkowania.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania