Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Temperatura wody a sprawność kotłów kondensacyjnych

Instalacje z kotłem kondensacyjnym najczęściej projektuje się dla temperatury wody 55/40°C (temperatura wody zasilającej grzejniki/temperatura wody  powracającej) lub niższej.

Kocioł osiąga tym wyższą sprawność, im niższa jest temperatura wody krążącej w instalacji. Jednak w  nowoczesnych kotłach, dzięki bardzo precyzyjnej regulacji procesu spalania, zjawisko kondensacji zachodzi nawet, gdy temperatura wody  powracającej wynosi 55-57°C, choć sprawność kotła wówczas nieco spada (sięga 104%, zamiast 108%). Umożliwia to przyjęcie do projektowania nawet parametrów 70/55°C.

Ponadto wydajność instalacji jest projektowana dla tzw. obliczeniowej temperatury zewnętrznej, która na większości terytorium Polski wynosi 20°C. W rzeczywistości tak duże mrozy występują rzadko, w związku z czym przez ponad 90% sezonu grzewczego temperatura wody może być niższa niż przyjęta w obliczeniach na potrzeby projektu instalacji. Oznacza to, że sprawność kotła będzie w praktyce wyższa niż wynikające z obliczeń 104%.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania