Projekty domów

Studio Z500
Gotowy projekt domu Z127 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
127.63m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Amarant wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
123.90m2
czytaj dalej
DOMPLAN
Powierzchnia użytkowa
117.40m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Archetyp
Gotowy projekt domu Driada 2 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
130.90m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy potrzebne jest pozwolenie na szambo i oczyszczalnię ścieków?

Zanim zdecydujemy się na szambo lub oczyszczalnię ścieków, warto sprawdzić, czy działka spełnia warunki wymagane do uzyskania zgody na jego budowę.

Szambo

Jeżeli lokalizacja szamba była zaznaczona na planie zagospodarowania działki dołączonym do pozwolenia na budowę, wtedy można je zbudować bez żadnych dodatkowych formalności. Jeżeli nie, wykonanie szamba trzeba zgłosić w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem budowy.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Zgodnie z Prawem Budowlanym budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności poniżej 7,5 m? na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania przed rozpoczęciem prac budowlanych w starostwie powiatowym (albo urzędzie gminy lub miasta). Jeżeli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia, można rozpocząć budowę. Zazwyczaj trzeba jedynie przedstawić projekt oczyszczalni i plan działki z zaznaczoną jej lokalizacją.

Uwaga! Z pozoru wydaje się, że nie ma problemu z uzyskaniem zgody na budowę oczyszczalni. Jednak na niektórych terenach urzędnicy nie godzą się na oczyszczalnię, dlatego przed rozpoczęciem penetrowania rynku warto sprawdzić w stosownym urzędzie, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest w ogóle akceptowana, a jeżeli tak, to czy dowolna, czy należy wybierać spośród ściśle określonych jej rodzajów.

opr.: Monika Czeczotek

Artykuł sponsorowany
Miedź? Warto ją mieć!

W listopadzie rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu„ Miedź w architekturze”. To szansa na prezentację swoich pomysłów na wykorzystanie miedzi nie tylko przez uznanych projektantów, ale i studentów architektury. Jednak również każdy budujący dom powinien wiedzieć, gdzie w domu warto zastosować miedź. A możliwości jest wiele - od dachu po rozmaite instalacje. czytaj więcej

Zdaniem eksperta

Sięgając po odpowiednie środki można szybko i tanio wyczarować nowe wnętrze. Zastosowanie szybkoschnącej emalii do drewna pozwala zaoszczędzić czas i nadać meblom nowy wygląd. Dzięki niej możemy zarówno odmienić szafki, które nam się znudziły, jak i odnowić zniszczone meble. Pomalowanie drewnianych szafek jest prostym i efektownym rozwiązaniem.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania