Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Izolacja przeciwwilgociowa ścian i fundamentu

Bardzo ważne dla stanu ścian nadziemia jest ich odizolowanie od wilgoci zawartej w gruncie.

Służy do tego tzw. pozioma izolacja przeciwwilgociowa umieszczona na górnej powierzchni fundamentu. Najbardziej tradycyjnie wykonuje się ją z dwóch warstw papy ułożonej na lepiku. Obecnie jednak ten sposób jest zastępowany przez wygodniejsze w użyciu specjalne folie fundamentowe o wysokiej wytrzymałości.

Brak izolacji przeciwwilgociowej może spowodować trwałe zawilgocenie ściany. Zjawisko kapilarnego podciągania wody powoduje, że ściana może być mokra nawet na wysokości kilku metrów powyżej fundamentu. Wilgotna ściana traci swoje właściwości termoizolacyjne i może ulec zagrzybieniu, co nie tylko jest szkodliwe dla zdrowia mieszkańców domu, ale prowadzi do zniszczenia samej struktury ściany.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania