Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Izolacja przeciwwilgociowa ścian i fundamentu

Bardzo ważne dla stanu ścian nadziemia jest ich odizolowanie od wilgoci zawartej w gruncie.

Służy do tego tzw. pozioma izolacja przeciwwilgociowa umieszczona na górnej powierzchni fundamentu. Najbardziej tradycyjnie wykonuje się ją z dwóch warstw papy ułożonej na lepiku. Obecnie jednak ten sposób jest zastępowany przez wygodniejsze w użyciu specjalne folie fundamentowe o wysokiej wytrzymałości.

Brak izolacji przeciwwilgociowej może spowodować trwałe zawilgocenie ściany. Zjawisko kapilarnego podciągania wody powoduje, że ściana może być mokra nawet na wysokości kilku metrów powyżej fundamentu. Wilgotna ściana traci swoje właściwości termoizolacyjne i może ulec zagrzybieniu, co nie tylko jest szkodliwe dla zdrowia mieszkańców domu, ale prowadzi do zniszczenia samej struktury ściany.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania