Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Powierzchnia przegród zewnętrznych wpływa na straty ciepła

Straty ciepła zależą m.in. od powierzchni przegród zewnętrznych, przez które ciepło może uciekać. Im większy dom, tym większą powierzchnia przegród zewnętrznych i tym większe są straty energii i droższe jego ogrzewanie. Żeby te wydatki nie były nadmierne, nie warto budować zbyt dużego domu.

Powierzchnia przegród zależy jednak nie tylko od wielkości domu, ale także od jego kształtu: im jest on bardzie zwarty, tym mniejsza jest powierzchnia jego przegród zewnętrznych i odwrotnie. Domy o wymyślnych kształtach, z licznymi przybudówkami, wykuszami i załamaniami ścian oraz skomplikowanymi, łamanymi dachami mają powierzchnię przegród większą niż domy tej samej wielkości zaprojektowane na rzucie kwadratu lub prostokąta.

Jeśli dom ma być energooszczędny, powinien więc mieć prostą, zwartą bryłę i prosty dwuspadowy lub najlepiej jednospadowy dach bez wykuszy i lukarn. Taki dom będzie tańszy w budowie, a wykonawcy będą mieli mniej okazji, by popełnić błędy.

Zanim zdecydujemy się na projekt domu, warto sprawdzić, jaki jest w nim stosunek powierzchni A przegród zewnętrznych do kubatury V, czyli A/V. Im jest mniejszy, tym lepiej.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania