Powierzchnia przegród zewnętrznych wpływa na straty ciepła

Straty ciepła zależą m.in. od powierzchni przegród zewnętrznych, przez które ciepło może uciekać. Im większy dom, tym większą powierzchnia przegród zewnętrznych i tym większe są straty energii i droższe jego ogrzewanie. Żeby te wydatki nie były nadmierne, nie warto budować zbyt dużego domu.

Powierzchnia przegród zależy jednak nie tylko od wielkości domu, ale także od jego kształtu: im jest on bardzie zwarty, tym mniejsza jest powierzchnia jego przegród zewnętrznych i odwrotnie. Domy o wymyślnych kształtach, z licznymi przybudówkami, wykuszami i załamaniami ścian oraz skomplikowanymi, łamanymi dachami mają powierzchnię przegród większą niż domy tej samej wielkości zaprojektowane na rzucie kwadratu lub prostokąta.

Jeśli dom ma być energooszczędny, powinien więc mieć prostą, zwartą bryłę i prosty dwuspadowy lub najlepiej jednospadowy dach bez wykuszy i lukarn. Taki dom będzie tańszy w budowie, a wykonawcy będą mieli mniej okazji, by popełnić błędy.

Zanim zdecydujemy się na projekt domu, warto sprawdzić, jaki jest w nim stosunek powierzchni A przegród zewnętrznych do kubatury V, czyli A/V. Im jest mniejszy, tym lepiej.

opr.: Redakcja