Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy w instalacji wentylacyjnej można wykorzystywać naturalne ciepło gruntu?

Dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła można ochłodzić powietrze wentylacyjne trafiające do domu. Musi być ono nawiewane (przepływ powietrza przez GWC wymusza wentylator), a więc budynek trzeba wyposażyć w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną (teoretycznie wystarczyłaby mechaniczna instalacja nawiewna, jednak to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie).

Jeśli świeże powietrze ? zanim zostanie zassane do wnętrza domu ? przepłynie przez gruntowy wymiennik ciepła (w skrócie GWC), w systemie wentylacji może być wykorzystane naturalne ciepło zakumulowane w gruncie. Na głębokości 1,5 m jego temperatura jest prawie stała niezależnie od pory roku, dlatego zimą grunt może być źródłem ciepła do wstępnego podgrzewania powietrza wentylacyjnego, a latem to powietrze chłodzić.

Efektywność wymiany ciepła zależy od powierzchni wymiennika, jego typu, jakości użytych materiałów, a także od intensywności przepływu powietrza.

opr.: Redakcja

 

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania