Czy okna poddawane są recyklingowi lub utylizacji?

Czy w Polsce ma to swoje uwarunkowania prawne? Jak problem wygląda w praktyce i jak wygląda to w innych krajach UE?

Wszystkie odpady powstające przy produkcji okien z PVC firmy MS więcej niż OKNA, są poddawane recyklingowi i tak np. szkło oddawane jest prosto do huty, a PVC do dostawców zajmujących się jego przetworzeniem. Odpady nie trafiają więc na wysypiska i nie zaśmiecają środowiska naturalnego, ale do punktów, które mogą je ponownie wykorzystać i zagospodarować.

Jeśli mówimy o utylizacji i recyklingu starych okien, to musimy pamiętać o tym, że produkty wykonane z PVC mają w Polsce stosunkowo krótką historię. Moda na plastik pojawiła się na dobrą sprawę dopiero w latach 90-tych XX wieku. Przyjmuje się jednocześnie, że okna mogą z powodzeniem funkcjonować przez około 20 lat, a nawet dłużej.
Z uwagi na te okoliczności, nie mamy jeszcze w Polsce do czynienia ze zjawiskiem masowej wymiany starszych i już zniszczonych produktów na nowsze - tak jak dzieje się chociażby na zachodzie Europy.

W Niemczech, gdzie okna z PVC pojawiły się znacznie wcześniej, istnieją zakłady, dysponujące technologią, która pozwala dosłownie zmielić całe i zużyte okno, a następnie oddzielić poszczególne elementy składowe, czyli m.in. stal, aluminium i szkło. Następnie trafiają one do ponownego przetworzenia. Można zatem zakładać, że wraz z pojawieniem się podobnej sytuacji w naszym kraju, powstaną też firmy, specjalizujące się w niszczeniu i przetwarzaniu okien z PVC.

Artur Głuszcz

Okna i drzwi

Zobacz wypowiedzi
M&S Pomorska Fabryka Okien

Ekspert firmy

M&S Pomorska Fabryka Okien