Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Pielęgnacja drewnianych podłóg

Odpowiada: Zygmunt Dąbrowski - FINISHPARKIET

Codzienna eksploatacja i nieodpowiednia pielęgnacja mogą trwale uszkodzić drewnianą podłogę. Aby zachować jej piękny wygląd, podłogę powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem wody i z rozwagą dobierać środki czyszczące.

Podłogi z drewna źle znoszą wilgoć i kontakt z drażniącymi środkami chemicznymi. Nie potrzeba wiele, aby zniszczyć taką podłogę lub spowodować wybrzuszenie desek czy klepek. Często nieświadomie przyczyniamy się do tego podczas sprzątania, stosując do mycia zbyt dużą ilość wody. Powłoki lakiernicze, którymi pokryte są parkiety czy deski podłogowe, najgorzej znoszą kontakt z acetonem obecnym np. w zmywaczach do paznokci, benzyną czy sodą, dlatego szczególnie starajmy się unikać kontaktu drewna z tymi substancjami.

Zabrudzenia podłogi drewnianej po montażu

Jeżeli wskutek nieuwagi podczas montażu podłoga została zabrudzona klejem, ślad będzie widoczny przy świetle dziennym. Klej, który zabrudził deski, można usunąć na świeżo w kilka chwil wyłącznie przy użyciu ciepłej wody. O wiele trudniej jest w przypadku np. odcisków pobrudzonych klejem palców, które często zauważamy dopiero po zakończeniu remontu, kiedy spoiwo zdążyło już zaschnąć.

Należy wówczas spróbować bardzo delikatnie przetrzeć ślad lekko wilgotną szmatką nasączoną acetonem i przy pomocy plastikowej szpachelki zebrać pozostałości kleju. Jeśli nie potrafimy sami usunąć zabrudzeń, powinniśmy zwrócić się z prośbą do montażysty, który układał podłogę, o jej profesjonalne wyczyszczenie. Na rynku dostępne są też specjalistyczne preparaty służące do usuwania klejów montażowych z różnych powierzchni. Wśród nich znajdziemy i takie, które sprawdzą się przy drewnianych podłogach.

Zanim zaczniemy korzystać z nowej podłogi, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu jej środkiem do konserwacji drewna. W przypadku gotowych podłóg drewnianych specyfik możemy zastosować zaraz po ich ułożeniu, ponieważ nie musimy czekać, aż lakier czy olejowosk wyschną. Konserwacja drewna jest niezwykle ważna. Dzięki niej nasza podłoga będzie bardziej odporna na szkodliwe działanie wody.

Czyszczenie podłogi mopem i odkurzaczem

Utrzymanie w czystości podłogi drewnianej w mieszkaniu nie jest trudne. Drobne zabrudzenia - kurz czy piasek - dobrze jest usunąć przy pomocy odkurzacza wyposażonego w miękką końcówkę z włosiem. Większe zabrudzenia warto czyścić na mokro z zastosowaniem specjalnie przeznaczonych do drewna, delikatnych środków czyszczących.

W żadnym wypadku do mycia podłóg nie stosujmy płynów do naczyń czy np. preparatów do czyszczenia łazienek. Warto pamiętać, by podczas wycierania podłogi na mokro nie zostawiać na niej wody. Po zakończeniu mycia jej powierzchnia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Pamiętajmy, że drewno zachowuje swoją naturalną wrażliwość na wilgoć, nawet jeśli je zaimpregnujemy.

Podłoga drewniana na błysk

Sposób pielęgnacji podłogi drewnianej powinniśmy dostosować do rodzaju jej wykończenia. Najmniej wymagające jest drewno lakierowane. Aby utrzymać taką podłogę w dobrym stanie wystarczy regularnie ją odkurzać i w razie potrzeby przecierać wilgotnym mopem czy ściereczką.

Inaczej jest w przypadku drewna olejowoskowanego, które wymaga stosowania past lub płynów ochronnych. W przypadku podłogi lakierowanej możemy stosować dodatkowe preparaty, które w zależności od naszych potrzeb - nabłyszczą ją lub zmatowią. Będą ponadto chroniły lakier przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Pozostałe pytania

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Czytaj więcej
Wiosna to najlepszy czas na gruntowne sprzątanie naszej posesji. Wczesne działania porządkowe przy budynku i w ogrodzie, przełożą się na efekt i spokój przez resztę roku. Przed nami oględziny rynien i ścian, oczyszczanie nawierzchni oraz pielęgnacja zieleni. Od czego zacząć? Czytaj więcej
Wybór i zastosowanie odpowiedniej zaprawy są niezwykle istotne dla trwałości ściany, ale także ze względu na inne jej właściwości, jak chociażby izolacyjność akustyczną. Ważna jest również jakość wykonawstwa przy kładzeniu zaprawy, która powinna być rozprowadzona równomiernie, tak aby ściśle przylegać do łączonych elementów.  W przypadku elementów silikatowych wybór odpowiedniej zaprawy zależy od założeń projektowych. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej