Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Pielęgnacja drewnianych podłóg

Odpowiada: Zygmunt Dąbrowski - FINISHPARKIET

Codzienna eksploatacja i nieodpowiednia pielęgnacja mogą trwale uszkodzić drewnianą podłogę. Aby zachować jej piękny wygląd, podłogę powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem wody i z rozwagą dobierać środki czyszczące.

Podłogi z drewna źle znoszą wilgoć i kontakt z drażniącymi środkami chemicznymi. Nie potrzeba wiele, aby zniszczyć taką podłogę lub spowodować wybrzuszenie desek czy klepek. Często nieświadomie przyczyniamy się do tego podczas sprzątania, stosując do mycia zbyt dużą ilość wody. Powłoki lakiernicze, którymi pokryte są parkiety czy deski podłogowe, najgorzej znoszą kontakt z acetonem obecnym np. w zmywaczach do paznokci, benzyną czy sodą, dlatego szczególnie starajmy się unikać kontaktu drewna z tymi substancjami.

Zabrudzenia podłogi drewnianej po montażu

Jeżeli wskutek nieuwagi podczas montażu podłoga została zabrudzona klejem, ślad będzie widoczny przy świetle dziennym. Klej, który zabrudził deski, można usunąć na świeżo w kilka chwil wyłącznie przy użyciu ciepłej wody. O wiele trudniej jest w przypadku np. odcisków pobrudzonych klejem palców, które często zauważamy dopiero po zakończeniu remontu, kiedy spoiwo zdążyło już zaschnąć.

Należy wówczas spróbować bardzo delikatnie przetrzeć ślad lekko wilgotną szmatką nasączoną acetonem i przy pomocy plastikowej szpachelki zebrać pozostałości kleju. Jeśli nie potrafimy sami usunąć zabrudzeń, powinniśmy zwrócić się z prośbą do montażysty, który układał podłogę, o jej profesjonalne wyczyszczenie. Na rynku dostępne są też specjalistyczne preparaty służące do usuwania klejów montażowych z różnych powierzchni. Wśród nich znajdziemy i takie, które sprawdzą się przy drewnianych podłogach.

Zanim zaczniemy korzystać z nowej podłogi, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu jej środkiem do konserwacji drewna. W przypadku gotowych podłóg drewnianych specyfik możemy zastosować zaraz po ich ułożeniu, ponieważ nie musimy czekać, aż lakier czy olejowosk wyschną. Konserwacja drewna jest niezwykle ważna. Dzięki niej nasza podłoga będzie bardziej odporna na szkodliwe działanie wody.

Czyszczenie podłogi mopem i odkurzaczem

Utrzymanie w czystości podłogi drewnianej w mieszkaniu nie jest trudne. Drobne zabrudzenia - kurz czy piasek - dobrze jest usunąć przy pomocy odkurzacza wyposażonego w miękką końcówkę z włosiem. Większe zabrudzenia warto czyścić na mokro z zastosowaniem specjalnie przeznaczonych do drewna, delikatnych środków czyszczących.

W żadnym wypadku do mycia podłóg nie stosujmy płynów do naczyń czy np. preparatów do czyszczenia łazienek. Warto pamiętać, by podczas wycierania podłogi na mokro nie zostawiać na niej wody. Po zakończeniu mycia jej powierzchnia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Pamiętajmy, że drewno zachowuje swoją naturalną wrażliwość na wilgoć, nawet jeśli je zaimpregnujemy.

Podłoga drewniana na błysk

Sposób pielęgnacji podłogi drewnianej powinniśmy dostosować do rodzaju jej wykończenia. Najmniej wymagające jest drewno lakierowane. Aby utrzymać taką podłogę w dobrym stanie wystarczy regularnie ją odkurzać i w razie potrzeby przecierać wilgotnym mopem czy ściereczką.

Inaczej jest w przypadku drewna olejowoskowanego, które wymaga stosowania past lub płynów ochronnych. W przypadku podłogi lakierowanej możemy stosować dodatkowe preparaty, które w zależności od naszych potrzeb - nabłyszczą ją lub zmatowią. Będą ponadto chroniły lakier przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Pozostałe pytania

Koszty ogrzewania domu stanowią nawet 80% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domu. To tutaj powinniśmy szukać największych oszczędności. Jeszcze przed pełnią sezonu grzewczego warto sprawdzić, jak obniżyć koszty ogrzewania. Przedstawiamy doraźne i bardziej trwałe sposoby na niższe rachunki zimą. Czytaj więcej
Wiele osób odkłada decyzję o remoncie z obawy nie tylko o koszty tego przedsięwzięcia, ale też czas jego trwania. Materiały schnące przez wiele godzin i przedłużające się prace wykończeniowe nierzadko zmuszają do spędzenia kolejnych dni poza domem czy mieszkaniem i pogłębiają frustrację spowodowaną niekomfortową sytuacją. A można wszystko zrobić w ciągu weekendu. Jak się przygotować i jak zralizować taki remont? Czytaj więcej
Zima to nie przelewki. Szczególnie dla dachu, który stanowi główną barierę ochronną domu zarówno przed chłodem, jak i wilgocią. Podpowiadamy, jak przed nadejściem zimy zadbać o kompletne zabezpieczenie pokrycia od A do Z. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej