Pielęgnacja drewnianych podłóg

Odpowiada: Zygmunt Dąbrowski - FINISHPARKIET

Codzienna eksploatacja i nieodpowiednia pielęgnacja mogą trwale uszkodzić drewnianą podłogę. Aby zachować jej piękny wygląd, podłogę powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem wody i z rozwagą dobierać środki czyszczące.

Podłogi z drewna źle znoszą wilgoć i kontakt z drażniącymi środkami chemicznymi. Nie potrzeba wiele, aby zniszczyć taką podłogę lub spowodować wybrzuszenie desek czy klepek. Często nieświadomie przyczyniamy się do tego podczas sprzątania, stosując do mycia zbyt dużą ilość wody. Powłoki lakiernicze, którymi pokryte są parkiety czy deski podłogowe, najgorzej znoszą kontakt z acetonem obecnym np. w zmywaczach do paznokci, benzyną czy sodą, dlatego szczególnie starajmy się unikać kontaktu drewna z tymi substancjami.

Zabrudzenia podłogi drewnianej po montażu

Jeżeli wskutek nieuwagi podczas montażu podłoga została zabrudzona klejem, ślad będzie widoczny przy świetle dziennym. Klej, który zabrudził deski, można usunąć na świeżo w kilka chwil wyłącznie przy użyciu ciepłej wody. O wiele trudniej jest w przypadku np. odcisków pobrudzonych klejem palców, które często zauważamy dopiero po zakończeniu remontu, kiedy spoiwo zdążyło już zaschnąć.

Należy wówczas spróbować bardzo delikatnie przetrzeć ślad lekko wilgotną szmatką nasączoną acetonem i przy pomocy plastikowej szpachelki zebrać pozostałości kleju. Jeśli nie potrafimy sami usunąć zabrudzeń, powinniśmy zwrócić się z prośbą do montażysty, który układał podłogę, o jej profesjonalne wyczyszczenie. Na rynku dostępne są też specjalistyczne preparaty służące do usuwania klejów montażowych z różnych powierzchni. Wśród nich znajdziemy i takie, które sprawdzą się przy drewnianych podłogach.

Zanim zaczniemy korzystać z nowej podłogi, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu jej środkiem do konserwacji drewna. W przypadku gotowych podłóg drewnianych specyfik możemy zastosować zaraz po ich ułożeniu, ponieważ nie musimy czekać, aż lakier czy olejowosk wyschną. Konserwacja drewna jest niezwykle ważna. Dzięki niej nasza podłoga będzie bardziej odporna na szkodliwe działanie wody.

Czyszczenie podłogi mopem i odkurzaczem

Utrzymanie w czystości podłogi drewnianej w mieszkaniu nie jest trudne. Drobne zabrudzenia - kurz czy piasek - dobrze jest usunąć przy pomocy odkurzacza wyposażonego w miękką końcówkę z włosiem. Większe zabrudzenia warto czyścić na mokro z zastosowaniem specjalnie przeznaczonych do drewna, delikatnych środków czyszczących.

W żadnym wypadku do mycia podłóg nie stosujmy płynów do naczyń czy np. preparatów do czyszczenia łazienek. Warto pamiętać, by podczas wycierania podłogi na mokro nie zostawiać na niej wody. Po zakończeniu mycia jej powierzchnia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Pamiętajmy, że drewno zachowuje swoją naturalną wrażliwość na wilgoć, nawet jeśli je zaimpregnujemy.

Podłoga drewniana na błysk

Sposób pielęgnacji podłogi drewnianej powinniśmy dostosować do rodzaju jej wykończenia. Najmniej wymagające jest drewno lakierowane. Aby utrzymać taką podłogę w dobrym stanie wystarczy regularnie ją odkurzać i w razie potrzeby przecierać wilgotnym mopem czy ściereczką.

Inaczej jest w przypadku drewna olejowoskowanego, które wymaga stosowania past lub płynów ochronnych. W przypadku podłogi lakierowanej możemy stosować dodatkowe preparaty, które w zależności od naszych potrzeb - nabłyszczą ją lub zmatowią. Będą ponadto chroniły lakier przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Pozostałe pytania

W przeciwieństwie do mebli ogrodowych, które poza sezonem można schować w domu, drewniane altany i pergole systematycznie narażone są na zmienne warunki pogodowe. Chcąc przedłużyć trwałość drewna i podkreślić jego szlachetny wygląd należy zastosować środki ochronno-dekoracyjne. Czytaj więcej
Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej