Od czego zacząć budowę domu energooszczędnego?
Rozpoczynając budowę domu energooszczędnego należy wziąć pod uwagę usytuowanie działki, charakterystyczne cechy projektu takiego budynku oraz dostępne technologie i rodzaj materiałów budowlanych.
Zapotrzebowanie na ciepło w domach standardowych, spełniających obowiązujące normy wyrażane tzw. współczynnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło, wynosi EA średnio 100-120 kWh/m2?rok. Domy energooszczędne to takie, w których współczynnik ten wynosi 15-45 kWh/m2?rok.
Jak więc zbudować dom energooszczędny?
By budynek mógł nosić miano budynku o minimalnych kosztach eksploatacyjnych poza odpowiednim projektem musi być wykonany z dbałością, czyli z odpowiednich materiałów. Nie należy zatem kupować materiałów niewiadomego pochodzenia, bez atestów i zatrudniać przypadkowych wykonawców bez fachowego nadzoru. Konieczne jest więc zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Szczególnie ryzykowne jest powierzenie specjalistycznych robót ekipom bez autoryzacji producenta montowanych urządzeń.
Wybór działki pod budowę domu energooszczędnego
Szukając działki warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania, na pierwszy rzut oka nieatrakcyjnych, naturalnych warunków terenowych: wszelkich zagłębień, skarp, nachylenia terenu, a nawet istniejących drzew. Wszystkie te elementy mogą i powinny być wykorzystane do oszczędzania energii, podobnie precyzyjne zorientowanie budynku stron świata. To dobra wiadomość dla właścicieli nietypowych działek.
Niestety wykorzystanie naturalnych warunków terenu do budowy energooszczędnego domu możliwe jest właściwie tylko w projektach wykonywanych na indywidualne zamówienie.
Odpowiedni projekt domu energooszczędnego
Zanim wybierzemy konkretny projekt, warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić oczekiwania. Pomyślmy, ile metrów kwadratowych ma mieć dom, ile pokoi i łazienek oraz czy garaż ma być zintegrowany z domem czy wolno stojący oraz ile samochodów będzie w nim parkować. Wybierając dom z katalogu należy pamiętać, że gotowe projekty domów energooszczędnych to w Polsce jeszcze rzadkość. W katalogach są prezentowane domy, które
powinny być dostępne dla jak największej liczby potencjalnych inwestorów. Dlatego na ogół unika się rozwiązań, które powodują zwiększenie kosztów budowy domu (budowa domu energooszczędnego jest droższa od domu budowanego wg obowiązujących przepisów o 10-20%). Z tego względu ściany,
dach i podłoga w typowych projektach są ocieplone jedynie w minimalnym stopniu - tak, by zostały spełnione wymagania prawne dotyczące ochrony cieplnej budynków.
Także projektowana stolarka okienna to wyroby standardowe. Wentylacja domów w projektach gotowych jest prawie zawsze grawitacyjna. Dom wybudowany według takiego projektu nie będzie więc spełniał standardów domu energooszczędnego. Można jednak taki projekt przystosować do wymogów energooszczędności, ale za poprawki będziemy musieli zapłacić architektowi dokonującemu adaptacji.
Decyzję dotyczącą wyboru projektu trzeba więc dobrze przemyśleć, bo cena taniego projektu gotowego i koszty zmian mogą w sumie wynieść tyle, co wykonanie projektu indywidualnego, zaprojektowanego na miarę naszych potrzeb (5-20 tys. zł - w zależności od wielkości domu, stopnia skomplikowania
jego bryły, technologii budowania i zastosowanych rozwiązań).
Decydując się na budowę domu energooszczędnego należy uważnie przeanalizować jego kształt oraz wielkość. Budynki energooszczędne powinny charakteryzować się zwartą bryłą o niewielkiej powierzchni przegród zewnętrznych. Dzięki temu straty ciepła będą mniejsze.
opr.: Joaana Dąbrowska
zdjęcie: Archipelag